• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • COD GALBEN de furtuni pentru 28 de județe!

    agrointeligenta.ro

    Administrația Națională pentru Meteorologie (ANM) a emis o avertizare de cod galben pentru o mare parte din suprafața țării. Avertizarea este una de furtuni și fenomene extreme asociate –  ploi torențiale,  frecvente descărcări electrice, intensificări de vânt ce vor lua şi aspect de vijelie şi pe arii restrânse grindină. Codul galben intră în vigoare de mâine, luni- 27 iunie, de la ora 10 și este valabil până marți, 28 iunie, la ora 10.00.

    harta Cod Galben

    ”În intervalul menţionat, în zonele montane, în Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania, în vestul Olteniei şi nordul Moldovei, dar pe arii mai restrânse şi în celelalte regiuni instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată. Vor fi averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări de vânt ce vor lua şi aspect de vijelie şi pe arii restrânse grindină. Cantităţile de apă vor depăşi local 25 l/mp şi izolat 50…60 l/mp. Instabilitatea atmosferică se va menţine accentuată şi pe parcursul zilei de marţi,28 iunie, în special în centrul, sudul şi estul ţării”, se arată în alerta ANM care cuprinde 27 de județe și Ilfovul.

    Cât despre vremea de astzăi, ANM spune că aceasta se va menţine călduroasă în majoritatea regiunilor, iar mâine 27 iunie, în jumătatea de sud-est a teritoriului. Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură – umezeală (ITU) se va situa în jurul pragului de 80 de unităţi.

    Foto: Facebook.com/Severe Weather România

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă

    Ultimele știri

    Kerekes Melinda Klara, la butoanele APIA și în continuare? Numirea, oficializată pe site Amenzi pe piața zahărului: Agrana și Lucsor, sancționate de Consiliul Concurenței cu 10,22 milioane de euro ROMOVIS: „30 iulie a fost doar un semnal!”. Oierii anunță noi proteste împotriva ANSVSA și Guvernului Piața cerealelor, la zi. Constanța rămâne reper pentru exporturile din Marea Neagră, porumbul – sub presiunea ofertei din Ucraina Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș