• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii, în biroul ministrului. Ce răspuns au primit despre plata subvențiilor!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii cer explicații! Întârzierea subvențiilor îi pune pe agricultori în alertă iar prelungirea termenului de 30 iunie, care era data limită, îi neliniștește și mai mult. În lipsa unor comunicări foarte clare de la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA), liderii crescătorilor din sectorul de creștere a ovinelor au mers ieri direct la ministrul Achim Irimescu pentru a afla ce se întâmplă cu plata subvențiilor!

    Crescătorii de animale nu mai acceptă jumătăți de măsură! Pentru a afla exact cum stă situația plăților au mers ieri direct în biroul ministrului pentru a cere explicații.

    Ieri colegii mei au fost la ministru. Se dă vina în continuare pe soft și speră să rezolve în câteva zile cu Ajutorul Național Tranzitoriu Zootehnic (ANTZ), bineînțeles dacă softul este funcțional. Sprijinul Cuplat Zootehnic posibil în două săptămâni.  Totul se aruncă pe dezvoltatorii softului, au confirmat și directorii din teritoriu, programul dă eroare. Personal nu mai înțeleg nimic! Dacă se procesau manual cererile din ianuarie și până acum se rezolva totul”, ne-a declarat Ionică Nechifor, secretar general al Federației Romovis.

    Astăzi ministrul agriculturii, Achim Irimescu, va clarifica situația în cadrul unei conferințe de presă ce va avea loc începând cu ora 13.00. ”Achim Irimescu, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, va susţine joi, 30 iunie 2016, începând cu ora 13.00, o conferinţă de presă. Aceasta va avea loc la Sala de Conferinţe a MADR, lângă Registratură. Temele ce vor fi abordate sunt următoarele: stadiul realizării plăţilor directe către fermieri, concluziile desprinse în urma participării la Consiliul de miniştri desfăşurat la Luxemburg în 27 iunie 2016 și alte teme de actualitate privind activitatea MADR”, se arată într-o informare de presă.

    Ministerul Agriculturii a cerut deja prelungirea plăților

    Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale anunţă printr-un comunicat de presă că România se alătură celorlalte state membre ale Uniunii Europene şi a solicitat prelungirea termenului de plată a subvențiilor europene din campania aferentă anului 2015, fără penalităţi. 

    „Am solicitat prelungirea, nu pentru a încetini ritmul în care se realizează plăţile, ci pentru a ne asigura că nu vor exista penalizări pentru fermierii români. Plăţile se realizează întru-un ritm alert, ştim cât este de important pentru toţi fermierii să primească banii cât mai repede”, a afirmat ministrul Achim Irimescu, fără a preciza însă cât solicită timp în plus pentru a finaliza plățile către fermieri.

    Te-ar mai putea interesa

    Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Comisia Europeană se pregătește să reglementeze utilizarea dronelor în agricultură Ucraina mulțumește Republicii Moldova pentru sprijinul acordat în exportul cerealelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Guvernul a aprobat plata unui ajutor de stat de 300 euro/hectar pentru cultivatorii de cartofi Medicii veterinari – controale în forță în fermele de oi după confirmarea unui nou focar de variolă