• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții 2016. Primii bani pentru crescătorii de animale! Florin Faur (APIA): ”100.000 de exploatații – la plată de marți”

    Roxana Dobre -

    Directorul general al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a făcut un anunț care îi bucură pe fermierii care nu au luat niciun leu în acest an. Este vorba despre crescătorii de animale, cei pentru care APIA va vira de astăzi primii bani pentru Ajutorul Național Tranzitoriu (ANT). 

    Încă de vinerea trecută, APIA a început să lucreze la primele dosare pentru plata ANT-ului, după cum a anunțat Florin Faur.

    De vineri colegii din teritoriu au primit un prim eșantion de aproape 100.000 de exploatații de bovine pentru ANTZ 8 (ajutor ce se plătește atât vacilor de carne cât și celor de lapte n.r) și în această seară (luni seară n.r) începe calculul iar de marți, 5 iulie, începe autorizarea la plată. Până la plata efectivă de obicei este o perioada cam de 5-6 zile în funcție de circuitele bancare”, a explicat Florin Faur într-o intervenție telefonică la Agro TV.

    Directorul APIA a mai spus că în privința plăților pentru crescătorii de animale, în acest moment, la agenția de plăți se desfășoară în paralel două scheme: ANT 7, cota de lapte în valoarea de 107, de lei și ANT8, bovine în valoare de 430,27 de lei.

    Iată care sunt sumele pe care le așteaptă crescătorii de vaci:

    ANT 7, cota de lapte24,36 euro per tona de lapte livrat  adică 107,61 lei, ajutor deja autorizat la plată;

    ANT 8, bovine (se acordă atât vacilor de lapte cât și celor de carne) – 97,4 euro pe cap animal adică 430,27 de lei, ajutor care va intra la plată de săptămâna aceasta;

    SCZ vaci de lapte – 890 euro pe cap de animal adică 3.931,664 de lei, sprijin pentru care nu s-a anunțat încă o dată clară de începe a plăților;

    SCZ vaci de carne și metiși –  1.300 euro adică 5.742,88 de lei, sprijin pentru care nu s-a anunțat încă o dată clară de începe a plăților.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Vocea Fermierilor. Sanda Grigoraș: Acordul Mercosur nu este progres, ci abandonarea agriculturii și zootehniei românești! Peste 110.000 de păsări au fost omorâte din cauza furajelor cancerigene din Ucraina. R. Moldova a sistat importul de furaje ucrainene UE vrea să ”cumpere” votul pentru Mercosur: Subvenții majorate pentru fermieri, îngrășăminte mai ieftine și bani în avans

    Ultimele știri

    Oierii cer suspendarea ratificării acordului UE-Mercosur. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”România trebuie să își apere interesele agricole și zootehnice” Prețurile cerealelor, în cădere liberă după ultimul raport USDA. Prognoză șocantă pentru fermieri Lege nouă: Fermierii care au datorii la bugetul local nu vor mai putea lua subvenții de la APIA