• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tratamente pentru cultura de castraveți. Cu ce se stropește pentru mană, făinare sau pătare

    agrointeligenta.ro

    În perioada 5-7 iulie, legumicultorii sunt sfătuiți să facă tratamente importante la cultura de castraveți. Potrivit specialiștilor Oficiului Fitosanitar Hunedoara, acum sunt întrunite condițiile optime pentru apariția bolilor și dăunătorilor.

    Se fac acum stropiri pentru mană, făinare, pătarea unghiulară și alternarioză, precum și la acarienii care pot atenta la cultura de castraveți. Astfel, pentru combaterea bolilor la aceste legume se poate aplica unul dintre următoarele produse: Antracol 70 WP în concentrație de 0,2%, Ridomil Gold MZ în concentrați de 0,25% sau Sythane Forte în concentrație de 0,02%.

    Pentru a scăpa de acarieni se stropește cu Vertimec 1,8 EWC în concentrația de 0,08-0,1%.

    Specialiștii spun că se mai pot folosi și alte produse cu efect similar, iar perioada optimă a tratamentului este 5-9 iulie 2016, respectând timpul de pauză între aplicarea tratamentului și recoltă!


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă

    Ultimele știri

    APIA a început eliberarea adeverințelor pentru fermierii care vor subvențiile în avans Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon Campania AgroReclamații, la MoldAgro Expo: Fermierii pot transmite direct sesizările pe care le au cu privire la autorități și partenerii comerciali! Zilele Horticulturii Bucureștene cu peste 120 de producători și expozanți, la USAMV Congresul Fermierilor la MoldAgro Expo 2026: Agricultorii, în dialog cu conducerile APIA și AFIR despre subvenții și proiecte de investiții cu bani europeni