• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 1.500 de euro, SUBVENȚIE pentru FERMIERI! Cererile se depun la APIA până pe 15 iulie!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Bani pentru fermieri! 15 iulie este data limită până la care agricultorii pot cere la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) o nouă subvenție în cuantum de 1.500 de euro dacă respectă anumite condiții impuse de agenția de plăți!

    Ministerul Agriculturii  va lansa în perioada următoare submăsura 6.5 Schema pentru micii fermieri din cadrul PNDR 2014-2020! Cui se adresează această schemă? Fermierilor care au accesat cel puțin un an Schema Simplificată pentru Micii Fermieri din cadrul Pilonului I (campania 2015) aferentă Cererii unice de finanțare de la APIA, schemă ce a beneficiat de maximum 1.250 euro/fermă.

    Ce trebuie să facă fermierii? Pentru a putea accesa submăsura 6.5 pe perioada anului 2016, este necesar ca fermierul să notifice APIA că dorește retragerea din Schema Simplicată pentru micii fermieri! ATENȚIE! Data limită până la care fermierii pot notifica APIA pentru retragerea din Schema Simplificată pentru Micii Fermieri este 15 IULIE 2016. Fermierii care nu au optat pentru retragerea din Schema Simplificată până la data de 15 iulie 2016 nu vor putea fi beneficiari eligibili ai submăsurii 6.5 în anul 2016.

    Sprijinul poate ajunge la 1.500 de euro

    Sprijinul acordat prin submăsura 6.5 reprezintă 120% din suma anuală calculată a sprijinului pe care fermierul era eligibil să o primească în cadrul schemei simplificate din Pilonul I, adică 1.500 de euro în loc de 1.250.

    Atenție! Submăsura 6.5 are ca scop facilitarea comasării terenurilor și presupune transferarea definitivă către alt fermier a întregii exploatații, inclusiv drepturile de plată corespunzătoare. Transferul definitiv se poate face atât prin documente care conferă proprietatea bunurilor imobiliare cât și prin arendarea prin contract de arendare pe o perioadă de cel puțin 20 de ani!

    Condițiile de eligibilitate pentru accesarea submăsurii 6.5 sunt următoarele:

    Te-ar mai putea interesa

    Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute

    Ultimele știri

    Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Catalogul zonelor prioritare pentru biodiversitate, contestat de fermieri. Florian Ciolacu, CFRO: „Agricultura are nevoie de reguli previzibile” BASF Agricultural Solutions investește într-un nou Centru Climatic pentru consolidarea capacităților de dezvoltare și omologare a produselor de protecția plantelor Raportul USDA de august – impact în prețul cerealelor de la Marea Neagră. România, estimare de 12,5 milioane de tone la grâu Usturoiul românesc pleacă la export! Un lanț de supermarketuri din Israel a dat prima comandă!