• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Câtă apă trebuie să le dăm albinelor pe timpul verii și nu numai

    agrointeligenta.ro -

    În aceste zile caniculare și albinele au nevoie vitală de apă mai ales pentru reglarea temperaturii corpului. În plus, apa este un element vital și pentru viața familiilor de albine, fiind necesară la digestia substanțelor nutritive, pregătirea hranei pentru puiet, menținerea umidității și temperaturii optime în cuib!

    Pentru albine, seceta este periculoasă deoarece, în lipsa nectarului şi a polenului, matca îşi opreşte sau încetineşte ouatul, consecinţa fiind că stupul va intra în iarnă cu multe albine bătrâne, care nu vor suprevieţui, iar în primăvară apicultorii se vor trezi cu familii de albine slăbite. De aceea, este obligatoriu să țineți cont de trei sfaturi de bază atunci când vine vorba despre ”adăparea” albinelor!

    1. Consumul de apă pentru o familie de albine, normală, este de 50 – 200 ml/zi, în perioada de primăvară, și 300 – 380 ml/zi, vara, cantitatea fiind mai mare în zilele călduroase, cu vânt uscat, în stupii expuși la soare și în lipsa culesului de nectar.
    2. Atenție! Albinele preferă apa curgătoare de râu care are o duritate mai mică prin conținutul redus al sărurilor minerale. Când sursele naturale cu apă curata lipsesc din apropierea stupinei, este bine ca apicultorii să instaleze primăvara timpuriu adapătorul în stupină și să-l alimenteze periodic cu apă, înainte ca albinele să descopere surse de apă de ploaie, care dăunează sănătății și vieții acestora, ducând la îmbolnăviri și depopulări.
    3. În privința temperaturii, albinele prefera apa încălzită de soare

    Pe lângă aceste reguli, trebuie să țineți cont, dacă este secetă, și de hrănirea albinelor cu stimulente în lipsa culesului pentru menţinerea unor familii cât mai puternice şi creşterea albinelor de iernare.

    Foto: ucanr.edu



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: Cota de vânătoare pentru urși – dublată! Despăgubiri urgente și garduri electrice pentru fermieri Veste bună pentru fermierii care au stocat cereale. Prețurile ar putea crește în perioada următoare Crescătorii de porci din România – pregătiți să exporte în China! Mesajul președintelui APCPR Congresul Fermierilor Olteni – Ediția a II-a va avea loc vineri la Drăgășani Atevior Pro Pack, de la FMC, soluția completă pentru buruienile graminee și cu frunză lată din lanurile de cereale