• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • HIBRIDUL DE RAPIȚĂ care va deveni NUMĂRUL 1 în Europa! FERMIERII ROMÂNI îl pot cultiva din această toamnă!

    agrointeligenta.ro -

    Nou în portofoliul producătorului de semințe Pioneer, un hibrid de rapiță care s-a remarcat prin rezultate foarte bune este, în opinia specialiștilor companiei, și hibridul care va deveni cel mai bine vândut la nivelul Europei în următorii doi ani.

    Astăzi, la evenimentul de prezentare a celor mai performanți hibrizi Pioneer în Frătești, județul Giurgiu, PT 225 a fost recomandarea specialiștilor pentru fermierii care fac tehnologie.

    Cine are tehnologie ca la carte la rapiță, încercați și hibridul PT 225. Este un hibrid nou despre care Pioneer spune că în doi ani de zile va fi liderul european în vânzările de rapiță. Este excepțional din punct de vedere productiv, cu toleranță avansată în special la Sclerotinia. Este un hibrid  – ca majoritatea produselor noastre, ca autofertilitate foarte ridicată în silicve și reacțioează senzaționl la tenologie avansată de cultură, adică să respectăm toate verigile tehnologiei de cultură”, le-a transmis fermierilor Jean Ionescu, Director Pioneer pentru Operațiuni Comerciale pe România și Moldova.

    Iată ”fișa tehnică” a noului hibrid Pioneer

    hibridul PT 225Hibridul de rapiță PT225 (nou)

    Grupa de maturitate: semitimpuriu

    • Hibrid semitimpuriu, cu performanțe excepționale de producție, recomandat pentru tehnologie intensivă.
    • Rezistență ridicată la Phoma și rezistență foarte bună la iernare.
    • Maturare uniformă a silicvelor.
    • Dezvoltare rapidă, fără riscul de a emite tijă florală în toamnă.
    • Caractere agronomice superioare pentru o recoltare fără pierderi.

    Sfaturi pentru fermieri:
    Recomandat pentru semanatul în perioada optimă și cel întârziat.

    Maturitate: semitimpurie
    Producție: foarte ridicată
    Conținut de ulei: foarte ridicat
    Înălțimea plantei (cm)*: 155 – 170
    Conținut de Glucozinolați (μmol/g)*: 11.5 – 13.0
    Densitatea la semănat b.g./m2: 50
    Densitatea optimă a plantelor (primăvara)/m2: 35 – 45
    Semănat târziu: da
    Dezvoltarea în toamnă: rapidă
    Regulatori de creștere în toamnă: recomandat pentru a îmbunătăți rezistența la iernare
    Momentul înfloritului: semitimpuriu
    Pornirea în vegetație primăvara: semitimpuriu, foarte viguros la pornirea în vegetație

    legendă * – în condiții normale de cultură



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă

    Ultimele știri

    Un saivan ce adăpostea peste 200 de animale s-a prăbușit sub greutatea zăpezii Dosar penal pentru îngrășăminte și pesticide cu termenul de valabilitate expirat 65 de oi gestante au fost furate într-o fermă. Proprietarul stânei, ademenit de hoți într-o pădure Studiu: Prețurile la mâncare, mai mari în România decât în Spania, Italia, Portugalia sau Grecia Reuniunea oierilor din Federația Romovis a avut loc cu participarea președintelui ASAS, Florin Stănică