• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Carpatica dă credite pentru cumpărarea de terenuri

    agrointeligenta.ro -

    Banca Comercială Carpatica lanseaza Campania RĂDĂCINI pentru achiziţia terenurilor agricole. Astfel, pana la sfarsitul acestui an, producatorii agricoli persoane juridice si asimilate acestora pot achizitiona terenuri in conditii avantajoase, banca oferind o dobanda promotionala de 9,9%, comision 0 pentru acordarea creditului si comision de gestionare de doar 0,2% pe luna.

    „Ne pozitionam pe piata ca un suport dinamic al agricultorilor adaptandu-ne in permanenta oferta de produse. RADACINI este un credit „de traditie” pe care il recomandam in primul rand pentru avantajele sustinute de perioada extinsa de creditare, costurile personalizate sau aportul minim solicitat de banca. Este un credit usor de accesat si de rambursat luandu se in calcul sezonalitatile specifice agriculturii. In plus, acest credit se acorda si pentru terenuri neintabulate”, afirma Gheorghe Cismaru, director general adjunct al Bancii Comerciale Carpatica.

    Creditul RADACINI este un produs destinat achizitionarii de terenuri agricole, precum si reabilitarii acestora in vederea exploatarii agricole. Acesta vizeaza satisfacerea nevoilor fermierilor in conditiile potentialului oferit de zonele agricole. Creditul se acorda pe o perioada de maxim 10 ani, iar beneficiarii se bucura de avantaje multiple precum perioada de gratie de maxim 2 ani pentru plata principalului si maxim 6 luni pentru plata dobanzii. Banca Comerciala Carpatica nu solicita aport propriu in cazul in care beneficiarul creditului are in proprietate un teren in suprafata cel putin egala cu cea a terenului care se doreste a fi achizitionat prin creditul oferit, iar pentru celelalte situatii cuantumul aportului propriu este de minim 10% din valoarea fara TVA a terenului/terenurilor ce urmeaza sa fie achizitionat.

    De asemenea, Banca Comerciala Carpatica poate sustine si finantarea societatilor de tip start-up pentru achizitia terenurilor in suprafata cel putin egala cu cea a terenurilor aflate in proprietatea lor. Rambursarea creditului se poate face in transe, conform unui grafic de rambursare adaptat nevoilor clientului.

    www.carpatica.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție”

    Ultimele știri

    Târgul MOLDOVA AGRICOLĂ EXPO, ediția a III-a, se desfășoară în perioada 27–30 martie, la Roman – Neamț Meteo: Ninsori, viscol și ger până marți seara. Temperaturile scad la -15°C Vremea pe final de iarnă. Temperaturi și precipitații anunțate de ANM în următoarea perioadă Subvenții APIA majorate. Fermierii care primesc în conturi diferența de bani la hectar Alerte de inundații în mai multe județe. Terenuri agricole acoperite de ape