• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția APIA pentru vaca de lapte: cât se plătește pe cap de animal

    agrointeligenta.ro

    SUBVENȚII BOVINE 2016! Crescătorii de vaci de lapte încasează zilele acestea plata pe cap de animal achitată de APIA prin mai multe scheme. Este vorba despre ANT 7 lapte (Ajutorul Național Tranzitoriul pentru livrarea laptelui), ANT 8 (Ajutorul Național Tranzitoriu pentru sectorul zootehnic) și de Sprijinul Cuplat din sectorul zootehnic pentru vaca de lapte (SCZ). 

    Iată ce plăți face APIA pe cap de vacă de lapte

    24,36 euro/tona de lapte, respectiv 107,612736  lei/ tona de lapte

    97,40 euro/cap de bovină, respectiv 430,27424 lei/cap de bovină

    826,0596 euro/cap vacă de lapte, respectiv 3.649,2009 lei/cap vacă de lapte

    Plăţile se fac la cursul de schimb valutar de 4,4176 lei pentru un euro, stabilit de către Banca Centrală Europeană în data de 30 septembrie 2015 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C, nr. 323 din 01 octombrie 2015.

    La acest moment, toate schemele de plată la vaca de lapte sunt deblocate și sunt autorizate plăți la APIA.


    Te-ar mai putea interesa

    Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii

    Ultimele știri

    Ajutoare aprobate de Guvern. Plățile de 1.000 de lei se fac în două tranșe Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc!