• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cancan: „Fabuloasa poveste a celui mai bogat cioban din Romania!”

    agrointeligenta.ro

    Dumitru Andreşoi are 20.000 de oi

    Modest si linistit, Dumitru Andresoi este un baci care a reusit sa adune pana acum o avere spectaculoasa, scrie cancan.ro despre unul dintre milionarii TOP 50 fermieri agrointel.ro, a cărui avere este evaluată la 20-25 de milioane de euro.
    Baciul Dumitru Andresoi face bani de la 10 ani. Nepot de cioban, el isi castiga existenta la fel ca si inaintasii sai: pazind oile pe munte. In ultimii ani, el si-a insutit averea, ajungand sa fie cunoscut drept unul dintre cei mai tari baci din Europa.

    “Regele Ciobanilor din Romania” a reusit sa stranga pana acum aproximativ 20.000 de mioare, 96 de caini, 112 magari si 7.000 de hectare de teren, povestea el anul trecut pentru Ziarul Hunedoreanului.

    61290672

    Afacerea cu mioare a inceput-o in 2001, doar cu 80 de turcane. De altfel, afacerea acestuia nu a mers numai pe roze. El a trebuit sa faca multe credite, pentru a cumpara utilajele necesare. El a povestit pentru presa locala ca nici nu putea dormi de griji.

    Chiar daca isi permite sa se cazeze la cel mai luxos hotel din lume, modestul baci prefer sa doarma alaturi de mioarele si ciobanii sai. Dumitru Andresoiu nu este genul de om care care sa nu faca nimic si sa conduca afacerea din birou. El nu se da in laturi sa urce pe munte si sa se duca sa vada ce-i fac turmele de oi. Chiar daca il apuca noaptea in inima muntelui, el isi trage cojocul pe el si doarme alaturi de ciobanii sai sub cerul liber.

    61290669

    Persoanele alese sa aibe grija de averea sa sunt alese chiar de el, spunand ca nu oricine se pricepe la oierit. Secretul sau de a tine oamenii buni langa el este leafa, astfel ca un cioban de-al sau castiga mai bine decat un profesor.

    Chiar daca are sute de oi, baciul cumpara branza, deoarece el nu le mulge pe ale lui. El este de parere ca nu merita sa faci branza, ci mai bine pastreaza laptele pentru miei. De altfel, el castiga anual aproximativ un milion de euro din vanzarea acestora.

    61290668

    Afaceristul are trei fete, dar care nu prea ii impart pasiunea pentru oierit. Dumitru Andresoiu nu este o persoana care arunca cu banii in stanga si in dreapta, din averea sa el a ridicat o casa pentru doua dintre fiicele sale, una pentru mama lor, precum si doua imobile pentru parintii sai si pentru el. Afaceristul mai detine un apartament si patru masini de teren.

    Te-ar mai putea interesa

    Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!