• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • TERMENUL EXPIRĂ ASTĂZI! Ce declară ministrul agriculturii DESPRE PLĂȚILE APIA!

    agrointeligenta.ro -

    Astăzi, 15 august, la miezul nopții, expiră termenul până la care Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) trebuie să finalizeze plățile pentru cel puțin 95% dintre fermieri. După ce funcționarii au lucrat și în weekend și sunt și astăzi la birou, deși este zi liberă pentru sistemul bugetar, ministrul agriculturii Achim Irimescu declară că angajații APIA vor respecta termenul asumat. 

    În ceea ce privește achitarea subvențiilor în zootehnie, șeful MADR a subliniat că până la data de 15 august vor fi plătiți peste 95% dintre fermieri, deși au existat ceva probleme legate de funcționarea softului în cazul plăților la taurine.

    Chiar dacă a apărut o problemă pe soft, care s-a blocat atunci când s-a dat drumul la partea de taurine, conducerea APIA a luat decizia de a lucra în aceste zile astfel încât până la data de 15 august să fie plătiți 95% dintre fermieri și să rămână doar cei cu probleme”, a menționat Irimescu.

    De asemenea, ministrul Agriculturii susține pentru Agerpres că achitarea subvențiilor aferente anului 2015 s-ar putea finaliza până la sfârșitul lunii august pentru aproape toți beneficiarii, deși ”mai sunt unele cazuri mai complicate unde fermierii spun că au fost sfătuiți prost de angajații APIA când au completat cererea și aici trebuie să vedem cum vom rezolva aceste situații”.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă gigant de găini ouătoare. Investiție de peste 80 milioane de euro pentru sectorul ouălor Avertisment ANCPI: Dreptul la proprietate poate fi limitat atunci când proprietarul nu se află în țară S-a stabilit: Subvenția APIA pe lucernă, numai pentru fermierii care dețin și animale

    Ultimele știri

    Matei Titianu a fost validat de APA Brăila pentru funcția de președinte al LAPAR. Alegerile, pe 16 februarie Despăgubiri fermieri 2026: plată de 2.000 euro/ha – condiții, termene, documente necesare (document) Calendar fonduri europene pentru fermieri în 2026: sesiuni de depunere, bani disponibili