• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cancan.ro: „Fermierul campion la cursele cu Ferrari!”

    agrointeligenta.ro

    Un milionar italian scoate bani în Tulcea, cu vântul şi pământul!
    Un alt străin care şi-a făcut uşor loc în topul celor mai bogaţi fermieri din România este Thomas Gostner. El are o avere estimată la 40-45 milioane de euro, provenită din agricultură şi din domeniul energiei bioregenerabile, scrie Cancan despre unul dintre fermierii prezenţi in TOP50 făcut de agrointel.

    Pe lângă o avere considerabilă, italianul are pasiuni pe măsură, una dintre acestea fiind cursele cu bolizi Ferrari. El apare pe site-ul Căluţului Cabrat ca pilot, la seriile Ferrari Challenge Europe. Afaceristul concurează pe o bijuterie de sute de cai putere, un 458 Challenge. De altfel, latifundiarul are aptitudini de pilot, el a ajuns chiar şi campion naţional.

    Aceasta nu este însă singura sa pasiune. Italianul este îndrăgostit de zbor, având chiar un brevet. “Am început să zbor în 1976 şi doi ani mai târziu mi-am luat licenţa ca pilot comercial. După câţiva ani am început să pilotez şi elicoptere. De la vârsta de cinci ani mă duceam cu tatăl meu în fiecare duminică la aeroport şi ne jucăm cu avioane şi elicoptere cu telecomandă. Visul meu a fost să zbor singur când ajung la 18 ani”, spunea, pe un site dedicat zborului, milionarul.

    Italianul a intrat în aceste competiţii in 1989, iar de atunci a acumulat circa 9.000 de ore de zbor. La capitolul premii afaceristul stă ceva mai bine ca la maşini, el este campion naţional cu planoare de 15 si 20 de metri, de cinci ori campionul Italiei şi este deţinătorul recordului mondial de distanţa 2.134 kilometri.

    61293419

    Thomas Gostner, în vârstă de 55 de ani, are afaceri în domeniul agricol în Tulcea prin firmele Delta-rom Agriculture şi Anglo-Rom Agriculture, care exploatează aproximativ 13.500 de hectare de teren agricol. Până acum, italianul a investit în pământurile dobrogene circa opt milioane de euro. “S-a pus la punct o investiţie foarte mare, care a fost aprobată de conducerea firmei. Se va realiza o fabrică de biogaz, prima de acest fel din această parte a ţării, precum şi un parc eolian”, spun reprezentanţii firmei. În Italia, Gostner deţine 18 fabrici de biogaz şi 30 de parcuri eoliene.

    Top 50 cei mai bogaţi fermieri realziat de AgroIntel apare pe piaţă mâine, 1 aprilie, împreună cu revista Capital. Primul număr al revistei lunare de agricultură este distribuit GRATUIT, împreună cu săptămânalul economic.

    cancan.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară

    Ultimele știri

    Caniculă la pachet cu furtuni. ANM anunță vijelii și ploi torențiale, de marți Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” FMC a prezentat la Ziua Grâului și Orzului soluțiile pentru fermierii care vor performanță Ce se întâmplă cu taxa CBAM care a scumpit îngrășămintele? Fermierul, singurul care o plătește! Piața cerealelor, la zi. Grâul a intrat în recoltare cu frâna trasă, rapița profită de valul de căldură