• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 85.000 de fermieri intră la control prin satelit. APIA cumpără acum serviciile de verificare pentru cererile din acest an!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    8,85 milioane de lei, fără TVA, pune la dispoziție Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) care vrea să cumpere servicii de control prin teledetecție (satelit). Serviciile vor fi folosite pentru cererile depuse de fermieri la acordarea plăților, contractul având o durată până la 1 august 2017.

    Suprafața generală propusă pentru control prin teledetecție este de aproximativ 30.000 kilometri pătrați, repartizată în toate județele țării. Se estimează că un număr maxim de 85.000 fermieri vor putea fi controlați prin teledetecție în anul de cerere 2016!

    “Întrucât termenul de realizare a proceselor anuale de verificare a solicitărilor de sprijin pe suprafață din cadrul fluxului anual de activități ale APIA este relativ scurt, verificările trebuie să fie realizate într-o modalitate foarte eficientă și în perioada programată. Gestionarea solicitărilor de sprijin pe suprafață include întregul flux de lucru al Sistemului Integrat de Administrare și Control (IACS), începând cu primirea dosarelor de solicitări de sprijin, procesarea solicitărilor, prelucrarea datelor, realizarea de controale administrative și controale pe teren, până la executarea plăților. APIA a decis să folosească pentru controlul cererilor de sprijin depuse de fermieri, atât controlul prin măsurători clasice pe teren, cât și controlul prin teledetecție, în vederea acordării plăților conform legislației în vigoare”, se arată în caietul de sarcini al licitației.

    “Scopul controlului prin teledetecție este acela de a controla suprafața, categoria de folosință, cultura agricolă și respectarea eco-conditionalității pe parcelele agricole incluse în  cererea de sprijin. Foto-interpretarea asistată de calculator (CAPI) corelată cu prelucrarea imaginilor satelitare, reprezintă activitatea principala a CwRS, atât pentru verificările asupra culturii, cât și pentru cele privind eligibilitatea suprafeței. În cazul în care verificarea culturii are la bază o clasificare automată, toate parcelele declarate care nu au fost clasificate automat fac, de regulă, obiectul CAPI”, se mai spune în caietul de sarcini.

    Sursa: www.profit.ro

     

     


    Te-ar mai putea interesa

    ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat