• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șef adjunct la APIA spune că s-a plătit 90% din ANT-uri și doar 83% din sumele pe sprijinul cuplat

    agrointeligenta.ro

    Un șef din cadrul APIA Central iese cu declarații privind stadiul plăților către fermieri, plăți pentru care agenția de plăți și-a luat ca angajament că va finaliza autorizările până la finele lunii august. Agenţia de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură a plătit peste 90 la sută din subvenţiile de la bugetul de stat pentru sectorul zootehnic, respectiv 733 de milioane de lei, susţine directorul general adjunct al APIA, Adrian Pintea, într-o declaraţie pentru Radio România Actualităţi.

    El a adăugat că plăţile din fonduri europene au fost efectuate în proporţie mai mică, de până la 83 la sută.

    ”Dintr-un total de 190 şi ceva de mii de fermieri, pe sectorul zootehnic mai avem de plată 7.669 de fermieri, dintre care 1.000 deja sunt în diferite statusuri, iar ce este pe fond de autorizare. Sunt fermieri care au fost notificaţi pentru anumite nereguli sau au avut un cont bancar expirat, fie au avut o oarecare problemă pentru care a fost notificat, acele notificări în momentul în care tu de la Centrul judeţean l-ai transmis către fermieri au o perioadă de zece zile de la data primirii, care tu eşti obligat să îl aştepţi să se prezinte cu documente, dacă vine cu acele documente clarificatoare, vine, dacă nu, după zece zile doar poţi să iei decizie pe caz”, a spus șeful adjunct al APIA.

    Subvenţiile trebuiau plătite în prima jumătate a anului, iar întârzierile au dus la proteste repetate ale fermierilor.

    Recent, unii dintre ei au făcut greva foamei în faţa Guvernului.

    Sursa: romanialibera.ro

    Te-ar mai putea interesa

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață

    Ultimele știri

    Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Ciobanii anunță că vor protesta la ANSVSA pe 3 august și cer demisia șefului instituției Bursa cerealelor, la zi. Grâul românesc trece de 226 euro/t în Constanța. Avantajul fermierilor poate dura doar câteva săptămâni Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Subvenții pentru îngrășăminte, aprobate deja în patru state din UE. Fermierii polonezii – 115 euro/ha