• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 63.000 de tone de grâu românesc, REFUZATE DE EGIPT. Ministerul Agriculturii: Se fac presiuni pentru SCĂDEREA PREȚULUI!

    agrointeligenta.ro -

    Grâu românesc contractat de importatori egipteni a fost refuzat la destinație pe motiv că nu ar fi respectat parametrii de calitate, respectiv ar fi fost infestat cu cornul secarei. Fiind vorba despre o cantitate de 63.000 de tone de grâne și o situație care afectează imaginea de exportator de cereale a României, Ministerul Agriculturii a emis o informare în care acuză egiptenii că, în realitate, nu calitatea ar fi problema, ci se încearcă presiuni pentru scăderea prețului la grâul deja contractat.

    ”MADR a luat la cunoştinţă problemele pe care un operator român de pe piaţa grâului le întâmpină în relaţia comercială directă cu importatorii din Egipt care au refuzat achizitionarea a 63.000 de tone de grâu deja contractate. Precizăm că, din punct de vedere calitativ, grâul românesc respectă toate condiţiile de calitate, nivelul de infestare cu ciuperca fitoparazită „cornul secarei” fiind sub 0,05%. În situaţia particulară a operatorului român, procentul de infestare cu ciuperca în cauză a fost de 0,0001%, deci de o mie de ori mai mic decât limita maximă admisă, care este de 0,1%. Considerăm că practicile importatorului egiptean nu au în vedere calitatea grâului, cât intenţia de a mări presiunea asupra preţului mărfii deja contractate, grâul românesc îndeplinind condiţiile de calitate solicitate pe piaţa cerealelor”, se arată în informarea MADR transmisă Agrointeligența.

    Operatorul român la care face referire și căruia i-a fost refuzat grâul contractat este Mihai Anghel, care operează prin Cerealcom Dolj. „Exportăm unde gă­sim, de obicei în Orientul Apropiat şi Mijlociu şi în nordul Africii, grâul având cea mai mare pon­dere dintre cerealele ex­por­ta­te. În 2015-2016 am exportat circa 850-900 mii de tone de cereale, ceea ce din punct de vedere valoric în­seam­nă 200 milioane de dolari“, a de­cla­rat pentru Ziarul Financiar Mihai Anghel, pro­prie­tarul companiei Cerealcom Dolj.

    Egiptul este cel mai important client de grâu românesc al României și organizează periodic licitații pentru achiziția de grâne, preferând până acum cerealele de la noi care au un preț mai mic și o calitate mai bună.


    Te-ar mai putea interesa

    În urma articolului Agrointeligența, Guvernul va amâna obligația micilor fermieri de a trece la e-Factura Soluția de drojdie pentru roșii: beneficii, preparare, aplicare Veste bună de la ANSVSA pentru toți crescătorii de animale din România

    Ultimele știri

    Analiza solului – vitală pentru un sol excepțional. AGROFORCE, o soluție profesională oferită de CARMEUSE Agro România! O firmă de îngrășăminte a cerut insolvența Cerealcom Dolj, afacerea fermierului Mihai Anghel Explozie de prețuri la caise și piersici: 30 de lei/kg. Manager livadă: ”Din 2.000 de caiși, nu am cules un kilogram de fructe”