• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul ACHIM IRIMESCU anunță CREȘTERI DE SUBVENȚIE!

    Roxana Dobre -

    CREȘTERI DE SUBVENȚIE ÎN FIECARE AN! Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu a declarat astăzi că fermierii români vor primi mai mulți bani în anii ce vor urma, până în 2020, într-un sector care acum întâmpină probleme – cel al creșterii oilor. 

    “Anul acesta am putut să fac ceva pentru oierit, în sensul că am mărit subvenţia pe cap de oaie de la 4,5 euro cât este în prezent, iar până în 2020, va creşte subvenţia pe cap de animal de 3-4 ori. Ciobanii din Vaideeni au un renume, am crescut şi eu aici, stând la stână, în munte, până la 7 ani. Acum situaţia s-a schimbat, nu mai este ciobănitul de altădată, a scăzut numărul crescătorilor de animale, şi de aceea dorim să venim cu un sprijin pentru transhumanţă. Mi-aş dori ca Vaideeniul să redevină ce a fost şi sper ca, în anii viitori, să facem la acest târg o bursă electronică, în special pentru ţările arabe, astfel să ne aliniem la comerţul electronic. Şi sper ca satul nostru să redevină ce a fost odată”, a spus Irimescu, la Vaideeni, unde a participat la cea de-a doua ediţie a Târgului de animale, citat de Agerpres.

    Ministrul se declară nemulţumit de consumul redus de carne de oaie din România, pe care o consideră “cea mai sănătoasă”. “Este foarte important că am redeschis piaţa turcă şi urmează să mergem în Iran pentru discuţii pentru extinderea exportului. Este foarte important să popularizăm comerţul cu carne de oaie, nu doar cu animale, pentru că această carne, cea de oaie, este foarte sănătoasă şi să facem un program de promovare şi pentru Uniunea Europeană, deoarece are un mare deficit de carne de ovină. Şi nu e normal să se importe carne de oaie din Noua Zeelandă, atâta timp cât România a fost renumită în creşterea şi valorificarea în acest domeniu zootehnic. Nu e normal nici ca în România să se consume doar 2 kg de carne de oaie pe an, pe membru, faţă de Islanda, unde cantitatea este de 22 de kg”, a mai spus ministrul Agriculturii.

    La Târgul de animale de la Vaideeni au fost prezenţi peste 40 de crescători de animale – ovine, caprine, bovine – din 10 judeţe ale ţării.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite

    Ultimele știri

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Ministrul Economiei: Azomureș va da îngrășăminte fermierilor în contul subvențiilor de la stat, pe bază de bonuri valorice Franța, în prag de criză agricolă: a pierdut un milion de fermieri și 100.000 de ferme O mare fermă angajează. Posturi cu salarii de 8.000 de lei, bonuri și transport decontat Matei Titianu – noul președinte al LAPAR: ”Forța unei organizații este dată de coeziune, de capacitatea de a valorifica energia noii generații de fermieri”