• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prognoza meteo. Avertizare ANM de ploi pentru 23 de județe și municipiul București

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Un nou cod galben de ploi semnificative din punct de vedere cantitativ a intrat în vigoare! Alerta ANM a fost emisă astăzi, iar atenționarea meteorologilor este valabilă pentru 23 de județe și municipiul București, în cursul zilei de astăzi, până la ora 18.00. 

    Potrivit meteorologilor, pe parcursul zilei de marţi, 20 septembrie va continua să plouă în zona Carpaților Meridionali și Orientali, precum și în cea mai mare parte a Moldovei și Olteniei și local în Muntenia și Dobrogea. Treptat ploile vor diminua în intensitate, iar aria lor se va restrânge spre seară către sud-vest.  Local se vor mai cumula cantităţi de apă de peste 20…30 l/mp. 

    Conform meteorologilor, județele vizate sunt: Neamț, Harghita, Bacău, Vaslui, Covasna, Brașov, Vrancea, Galați, Alba, Hunedoara, Gorj, Sibiu, Vâlcea, Mehedinți, Dolj, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Buzău, Ilfov, Ialomița, Brăila, Tulcea și Municipiul București.


    Te-ar mai putea interesa

    Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Lovitură devastatoare pentru legumicultorii din Glodeanu Sărat: recoltele, distruse înainte de recoltare TIMAC AGRO România a marcat două decenii de prezență și dezvoltare pe piața agricolă din România! Noi fonduri europene pentru energie verde în ferme. Proiectele de finanțare se depun din 15 iunie Stațiunea Pomicolă Bistrița organizează un eveniment dedicat fertirigării și irigațiilor în cultura cireșului Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor