• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bursa cerealelor 2016. Cum evoluează prețul porumbului și al grâului

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Prețul cerealelor la zi! Prețurile anunțate pentru această săptămână de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale nu aduc vești bune pentru fermierii care sunt forțați de circumstanțe să vândă porumbul pe care îl recoltează. Tocmai când credeau că mai rău de atât nu se mai poate producătorii agricoli nu reușesc să-și mai revină din șoc. Dacă prețul grâului este într-o ușoară creștere, la porumb se înregistrează scăderi pe toate planurile, inclusiv la achizițiile din Portul Constanța.

    După ce săptămâna trecută în Banat prețul la porumb a atins un nivel extrem de scăzut, ajungând de la 134,74 euro/tonă, la 118,74 euro//tonă, în scădere cu 16 euro/tonă, se pare că trendul se menține și în această săptămână, porumbul fiind comercializat la 116,59 euro/tonă, în scădere cu 2,15 euro/tonă.

    În schimb, față de săptămâna trecută, prețul grâului a cunoscut o creștere ușoară astfel că dacă ne raportăm la Banat acesta a crescut cu 2,69 euro/tonă, de la 121,46 euro/tonă cu cât se vindea pe 21 septembrie, la 124,11 cât este prețul în această săptămână.

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a publicat pe 28 septembrie, prețurile cerealelor pe piețele reprezentative din România – Banat, Oltenia și Muntenia, dar și cele din portul Constanța.

    Evoluția prețul grâului pe piețele interne: 21 septembrie și 28 septembrie

    Regiune Preț mediu-

    21 septembrie

    Preț mediu-

    28 septembrie

    Banat 121,46 euro/tonă 124,11 euro/tonă
    Oltenia 134,55 euro/tonă 128,10 euro/tonă
    Muntenia 126,91 euro/tonă 128,99 euro/tonă
    Port Constanța 171,99 dolari/tonă 172,89 dolari/tonă

    Analizând datelor furnizate de ministerul Agriculturii, putem constat că cea mai semnificativă scădere de preț se resimte în această săptămână în Oltenia, unde săptămâna trecută grâul a fost achiziționat la un preț de 134,55 euro/tonă și șapte zile mai târziu, prețul oferit pentru grâu ajunge la 18,10 euro/tonă, în scădere cu 6,44 euro/tonă, asta în contextul în care în Portul Constanța prețul grâului a cunoscut o ușoară evoluție.

    Evoluția prețul porumbului pe piețele interne: 21 septembrie și 28 septembrie

    Regiune Preț mediu-

    21 septembrie

    Preț mediu-

    28 septembrie

    Banat 118,74 euro/tonă 116,59 euro/tonă
    Oltenia 133,77 euro/tonă 130,03 euro/tonă
    Muntenia 135,96 euro/tonă 134,69 euro/tonă
    Port Constanța 187,74 dolari/tonă 168,39 dolari/tonă

    În ceea ce privește porumbul, scăderi de preț se constată în toate cele trei regiuni reprezentative din țară. De asemenea, se remarcă și o scădere semnificativă de preț și la Portul Constanța, unde săptămâna trecută porumbul se tranzacționa la 187,74 dolari/tonă, în timp ce în această săptămâna prețul de vânzare a ajuns la 168,39 dolari/tonă, în scădere cu 19,35 dolari/tonă.

    Te-ar mai putea interesa

    În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme

    Ultimele știri

    Dronele care cad la Marea Neagră pot crește costul transportului pentru cereale din portul Constanța 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Bursa cerealelor, la zi. Prețurile actualizate în portul Constanța. România, liderul UE la floarea-soarelui Rapița BEATRIX CL, noul hibrid Clearfield din portofoliul Agrii care transformă potențialul în profit real! Rapița se scumpește în Europa, iar România poate profita de tensiunile logistice din Marea Neagră