• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Încă o bancă anunţă că va acorda credite garantate cu subvenţii agricole

    agrointeligenta.ro

    Încă o instituţie bancară anunţă că va credita fermierii care beneficiază de subvenţii agricole, până la data încasării banilor de la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA).

    Banca Comercială Carpatica, membră a Grupului Patria Bank, va acorda credite beneficiarilor de subvenţii APIA, în baza adeverinţelor eliberate de instituţie.

    „Beneficiarii eligibili ai acestui tip de finanţare pot fi persoanele fizice şi/sau persoanele juridice care îşi desfăşoară activitatea în domeniul agricol. În baza colaborării băncii cu APIA, agricultorii pot obţine, în avans, până la 90% din valoarea subvenţiei cuvenite. Un alt avantaj pe care banca noastră îl pune la dispoziţia fermierilor constă în faptul că rambursarea împrumutului se poate realiza fie în tranşe, fie integral, la scadenţă, în funcţie de modul de virare a subvenţiilor de către APIA. În plus, beneficiarii trebuie să ştie că, pentru rambursarea înainte de scadenţă, nu se percepe comision de rambursare anticipată”, susține, printr-un comunicat, Diana Kallos, director general adjunct în cadrul Băncii Carpatica.


    Te-ar mai putea interesa

    Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate

    Ultimele știri

    Conferința Meat.Milk 2026. Ediția aniversară de 15 ani – în perioada 25-26 mai, la Sinaia: ”Are o încărcătură aparte” Din crescător de măgărițe, în Parlament. Fermierul-deputat: ”Nimeni nu credea că este posibil” Oierii care nu și-au luat banii pe animale fac protest! Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Ultima oră despre subvențiile APIA. Cifrele momentului – anunțul directorului Adrian Pintea!