• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rezervele de porumb ale SUA destabilizează preţul porumbului şi în România?

    agrointeligenta.ro

    Preţul porumbului a cunoscut o scădere constantă în ultimele săptămâni atât la nivel naţional cât şi la nivel internaţional că urmare a prăbuşirii burselor internaţionale, în urma anunţului făcut de SUA, conform căruia americanii au depozite peste aşteptări.

    Cei mai afectaţi de o scădere considerabilă a preţului porumbului ar putea fi fermierii români care şi-au făcut depozite, sperând că primăvara asta vor scoate bani frumoşi. Potrivit AgroAzi.ro, curba descendentă a preţurilor îi face fericiţi pe crescătorii de animale care la începutul anului se plângeau de tarifele prea mari pentru cereale, care le ridică toate costurile de producţie. Cu toate acestea, specialiştii sunt de părere că scăderea preţului porumbului nu se va reflectă într-un mod evident în preţul cărnii.

    „Scăderea aceasta a preţului porumbului este mult prea mică şi nu compensează în niciun fel costurile atât de mari pe care le-am avut de înfruntat din toamnă şi până acum. Iarna aceasta a fost grea pentru mine, deoarece a fost prima după o lungă perioadă, când a trebuit să cumpăr furaje, întrucât stocurile pe care mi le-am facut în toamna nu au fost suficiente”,  a declarat pentru AgroAzi Onişor Dincă, un fermier din judetul Argeş.

    La Bursa din Chigago, vineri, 28 martie preţul porumbului era de aproximativ 209 dolari pe tonă, în timp ce ieri pe 1 şi 2 aprilie 2013, preţul scăzuse la circa 207 dolari pe tonă.

    Sursa: AgroAzi.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna – anunț despre subvențiile APIA. Situația la zi pentru plata ANT-urilor! Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Din teren la ”Campioni pe teren” alături de Agrii România MADR crește suma alocată unei subvenții importante. Banii se achită prin APIA