• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ULTIMA ORĂ! ESTE OFICIAL! FERMIERII ÎȘI POT PRIMI AVANSUL DE LA APIA!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    OFICIAL! APIA poate da drumul banilor către fermieri! Singurul element care lipsea pentru a se putea efectua autorizarea plăților din avansul APIA a fost rezolvat în această seară, ceea ce înseamnă că funcționarii agenției vor avea un sfârșit de săptămână ”activ”. Astfel, în Monitorul Oficial de astăzi, 21 octombrie, a fost publicată hotărârea privind aprobarea cuantumurilor pentru acest an a apărut astăzi în Monitorul Oficial!

    Guvernul a reglementat ca măsură temporară pentru a stimula absorbția fondurilor europene în cadrul schemelor de plăți directe finanțate din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), acordarea unui împrumut de peste 1,43 miliarde lei, în echivalent euro, din partea Ministerului Finanțelor Publice, din contul de venituri din privatizare, până la sfârșitul anului 2016, către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

     Măsura a fost luată pentru a asigura o parte din resursele financiare necesare Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) pentru plata avansurilor din schemele de plăți directe pentru agricultură finanțate din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) pentru anul 2016, respectiv:

    APIA aștepta publicarea în Monitorul Oficial pentru a da drumul banilor

    Șeful APIA, Adrian Pintea a declarat astăzi pentru Agrointeligența – www.agrointel.ro că instituția pe care o conduce va putea efectua primele autorizări la plată din avansul pe 2016 doar după ce cuantumurile vor fi publicate în Monitorul Oficial.

    Noi asta ne-am propus astăzi: să facem un transfer în contabilitate după-amiază. Avem circa 312.000-316.000 de fermieri care sunt în lucru iar după-amiază vom avea primul transfer.  Noi procesăm în acest moment aceste cereri iar efectiv vom face calculul  în momentul în care Hotărârea de Guvern adoptată miercuri va apărea în Monitorul Oficial. Astăzi am înțeles că apare de aceea noi vom face după-amiază transferul în contabilitate. Având în vedere că circuitul banilor durează cam 2-3 zile, cel mai probabil luni-marți avem primii bani în contul fermierilor”, a explicat pentru Agrointeligența-www.agrointel.ro Adrian Pintea, director general al APIA.


    Te-ar mai putea interesa

    Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe

    Ultimele știri

    Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână DNA îi anchetează pe Adrian Pintea și Romeo Șoldea. Vezi care sunt acuzațiile aduse șefilor APIA și ANF! FMC Agro Operațional România angajează reprezentant vânzări pentru zona Banat O nouă seră construită cu fonduri europene va produce roșii românești și pe timpul iernii Motiv de bucurie pentru fermieri: vin ploile! Județe unde vor cădea și 50 l/mp!