• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SUMELE pe care APIA LE VIREAZĂ la A DOUA TRANȘĂ DE PLATĂ A SUBVENȚIILOR!

    agrointeligenta.ro -

    A doua tranșă de plată a subvențiilor aferente anului de cerere 2016 ar urma să intre la autorizare de luni, 5 decembrie, potrivit declarațiilor făcute pentru Agrointeligența – www.agrointel.ro de către directorul general al APIA, Adrian Pintea. Până pe 30 noiembrie, agenția a autorizat la plată și a virat beneficiarilor, conform regulamentelor europene, ca avans, un procent de 69% din schemele de plată pe suprafață. 

    În prima tranșă s-a achitat o mare parte din plata pe suprafață, însă crescătorii de animale nu au primit sprijinul pentru activitatea lor în zootehnie, ci doar pe ce au avut pe vegetal. Nu toți fermierii au intrat însă la avans, rămânând neplătiți cei care sunt în eșantionul de control și la care fie gradul de neconformitate nu a fost sub 5% din suprafață, fie în cazul lor nu s-a finalizat controlul.

    În primă fază, pe listele care sunt pregătite să fie procesate la plata integrală a subvențiilor se află 260.000 de fermieri. ”Sunt în primă fază fermierii care au primit deja avansul de 69% în cazul cărora vom completa cu restul de 31%. Cred că vom avea 250.000-260.000 de fermieri în prima tranșă”, declara asăptămâna trecută, pentru Agrointeligența – www.agrointel.ro, directorul general al APIA, Adrian Pintea.

    Cei care intră primii în tranșa a doua de plată a subvențiilor vor primi fie diferența  de 31% rămasă neachitată de la avans, fie suma integrală dacă este cazul unor fermieri care nu au primit până acum nici un ban din campania pe 2016.

    Vă reamintim că singurele cuantumuri fixate de APIA pentru anul 2016 fac referire la plățile pe suprafață (din ele s-a calculat și procentul la avans – 69%), după cum urmează:

    Schema de plată unică pe suprafață – SAPS: 96,8861 euro/ha

    Schema de plată redistributivă:
    Nivelul 1 (1-5 ha) = 5 euro/ha
    Nivelul 2 (5-30 ha) = 48,8554 euro/ha

    Schema de plată pentru practici agricole benefice pentru climă și mediu (plata pentru înverzire): 57,3714 euro/ha

    Schema de plată pentru tinerii fermieri: 22,8718 euro/ha

    Deși cuantumurile plăților APIA sunt mereu exprimate în euro, agenția de plăți virează fermierilor contravaloarea aceastor sume în lei. Pentru anul 2016, plățile se calculează după cursul Băncii Centrale Europene din data de referință 30 septembrie 2016, și care a fost de 4,4537 lei pentru un euro.

    Referitor la banii autorizați la plată pentru campania 2016, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat pe 28 noiembrie, că a autorizat la plată suma totală de 859.709.731,41 milioane euro, reprezentând avans aferent Campaniei 2016, pentru un număr de 750.474 fermiericare au depus Cerere unică de plată.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Veste bună pentru fermierii care nu au încasat subvențiile de la APIA!

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia