• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SUBVENȚII APIA: Sumele plătite fermierilor în fiecare județ în Campania 2015

    agrointeligenta.ro

    Sumele plătite de APIA în fiecare județ, făcute publice într-un raport complet privind activitatea Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură. Plățile autorizate și virate în conturile beneficiarilor au depășit suma- record de 2 miliarde de euro, numărul fermierilor care au primit subvenții fiind de 927.951 din totalul de 927.951 de producători agricoli care au depus cereri unice în Campania 2015.

    În Campania 2015, în conturile fermierilor au fost virate peste două miliarde de euro – 2.088.057.161 de euro, mai exact, plăți directe către beneficiari. Din această sumă, 1.804.401.284 de euro sunt bani plăți directe către fermieri în sectorul vegetal, în timp ce pentru zootehnie s-au achitat 283.655.877.

    Constanța și Timișoara sunt județele unde s-au plătit cele mai mari sume la plățile pe suprafață, ajungându-se, în total, la 95,11 milioane de euro, respectiv 93,75 milioane de euro. Județele unde s-au dat cele mai mici sume sunt Vâlcea – 11,6 milioane de euro și Ilfov – 13,64 milioane de euro. În București s-au plătit circa 2 milioane de euro subvenții agricole în 2015. lista-plati-apia-fiecare-judet


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”