• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • LISTA COMPLETĂ a schemelor pentru care APIA FACE PLĂȚILE FINALE

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    VEȘTI noi pentru fermierii care așteaptă subvențiile pentru campania 2016! Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de 5 decembrie a autorizat la plată un numărul total de 550.282 beneficiari care au depus cereri unice de plată, cu o sumă totală de 85.146.705,10 euro.

    Această sumă este compusă din: 77.957.619,43 euro din bugetul Fondului European de Garantare pentru Agricultura și 7.189,085,67 euro din bugetul Fondului European pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală și BN1 (cofinanțare de la Bugetul Național).

    Până la această dată, plățile finale pentru Campania 2016, s-au autorizat pentru următoarele scheme:Schema de plată unică pe suprafață (SAPS), Schema de plată redistributivă, Schema de plată pentru practice agricole benefice pentru climă și mediu (înverzire), Schema de plată pentru tinerii fermieri, Măsura 13 – Plăți pentru zone care se confruntă cu constrângeri naturale sau cu alte constrângeri specifice și Măsura 214 – Plăți de agromediu.

    Reamintim că plăţile finanțate din FEGA (Fondul European de Garantare Agricolă) se efectuează la cursul de schimb de 4,4537 lei pentru un euro, iar plăţile finanțate din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală) la cursul de schimb de 4,5240 lei pentru un euro.


    Te-ar mai putea interesa

    Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos Plăți în avans pentru fermierii care au depus deja cerere de subvenții la APIA Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească!

    Ultimele știri

    Adunarea Generală a UNCSV: 77 de cooperative active membre, aplicație pentru membri și clarificări legislative Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Peste 100 de noi genotipuri de grâu vor fi prezentate pe 9 iunie, la SCDA Lovrin, la Ziua Câmpului de Cercetare Dezvoltare Fermier Theodor Ichim – hărnicia lasă urme. Povestea de la Chirnogeni pentru ”Campioni pe teren”