• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • BURSA AGRICOLĂ 2017. Prețul grâului la primele tranzacții din an!

    agrointeligenta.ro -

    Bursa agricolă la început de 2017 este un semnal important pentru evoluția pieței în perioada imediat următoare. La prima zi din an în care bursele au fost deschise, tranzacțiile încheiate și cotațiile au fost cu minus pentru porumb și stabile pentru grâu. În România,ultima actualizare la prețul cerealelor a fost făcută înainte de Anul Nou, iar cele mai recente date colectate sunt cele de pe 28 decembrie. 

    Prețul grâului nu a suferit modificări importante la trecerea în 2017. Pe piețele internaționale sunt semnale că s-au făcut tranzacții, însă nimic spectaculos, ci doar cantitățile obișnuite pentru această perioadă a anului.

    Cotaţiile grâului la bursa la termen Euronext din Paris – MATIF au arătat astfel pentru astăzi, luni – 2 ianuarie 2017:

    Termen livrare grâu

    Preț euro/tonă Evoluție euro/tonă

    Martie 2017

    168
    Mai 2017 171

    + 0,50

    Septembrie 2017

    172

    Decembrie 2017 175

    +0,25

    Prețul grâului panificabil la data de 28 decembrie 2016:

    Regiune Preț lei/tonă Preț euro/tonă

    Banat

    656,70 144,77

    Muntenia

    660 146,04
    Oltenia 622

    137,12

    Portul Constanța

    172,29 dolari/tonă

    Citiți și: BURSA AGRICOLĂ 2017. Prețul porumbului livrat în această lună!

    Sursa: Euronext, MADR


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANPC le răspunde ciobanilor! Piedone: La stâna controlată mirosea a miei intrați în putrefacție! Cel mai mare producător de carne de porc din România și-a deschis primul magazin propriu Un tânăr întors din străinătate și-a făcut fermă și vinde ouăle de țară la automat, cu 1 leu bucata

    Ultimele știri

    Cum poți afla pH-ul solului folosind varza roșie Ciorba și friptura de miel – secrete din bucătăria băciței Flori Mînzat: borș artizanal, leuștean și ierburi aromatice O țară UE avertizează populația să nu consume ouă de țară, din cauza substanțelor chimice periculoase