• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce s-a întâmplat ÎN ACEASTĂ DIMINEAȚĂ la MINISTERUL AGRICULTURII!

    agrointeligenta.ro -

    ZI IMPORTANTĂ LA MINISTERUL AGRICULTURII după ce, aseară, echipa de miniștri a Guvernului condus de Sorin Grindeanu a depus jurământul la Cotroceni. Oficial, noii miniștri și-au preluat, de astăzi, atribuțiile ministeriale. 

    Încă de la prima oră, la sediul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a ajuns noul șef al instituției, Petre Daea. Preluarea mandatului nu a fost făcută în cadrul unui eveniment public, așa cum s-a întâmplat când Daniel Constantin i-a predat ștafeta lui Achim Irimescu, în noiembrie 2015.

    La preluarea atribuțiilor sale la MADR, actualul ministru Petre Daea nu a organizat o conferință de presă, preferând ”să intre direct în pâine”, urmând să se întâlnească cu jurnaliștii când va avea primele noutăți de comunicat.

    Pe lista de priorități a ministrului Petre Daea se află și formarea unei echipe cu care să își pună în practică planurile. Se pregătesc numirile pentru funcțiile de secretar de stat în MADR – trei la număr pentru care, până la această oră, din partea PSD sunt vehiculați Daniel Botănoiu și Gheorghe Vlad, în timp ce ALDE ar putea revendica cea de-a treia poziție, urmând să desemneze o persoană pentru acest fotoliu chiar zilele acestea.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți

    Ultimele știri

    Două țări europene au suspendat exporturile de motorină către Ucraina Hormon interzis în UE, depistat în carnea importată din Brazilia. O parte din marfă a fost deja comercializată și consumată Norofert a preluat pachetul majoritar al producătorului de semințe Expert Agribusiness pentru suma de 100.000 de euro Ministrul Barbu – negocieri la Bruxelles pe noile subvenții și problemele fermelor de porci din România De ce se scumpesc castraveții din import?