• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ȘEF APIA anunță când SE VOR PLĂTI TOATE SUBVENȚIILE: ”Acum NU AVEM BANI!”

    agrointeligenta.ro -

    Termenul la care vor fi plătite toate subvențiile – și cele din vegetal, dar și cele din sectorul de creștere a animalelor, a fost anunțat de un șef din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură – APIA. Dan Micluță, directorul adjunct al APIA Timiș spune că sumele de bani trebuie alocate prin legea bugetului pentru a se putea relua virarea subvențiilor către fermieri.

    „Acum nu avem bani. Nu este buget, dar în momentul în care se va stabili bugetul și vom primi și noi, Ministerul Agriculturii, fondurile, vom începe să demarăm partea a doua a plății pe suprafață, dar și plățile restante. În momentul când vor fi bani la minister ne vom putea angaja la plăți. Oricum, suntem în termen, până în iunie. Plata pentru crescătorii de animale va decurge mult mai greu. Va fi greu aici, dar am înțeles că se vor da adeverințe de la bancă, așa cum se dau şi pentru unitatea de suprafață. Analiza se face prin intersectarea a mai multor baze de date, a noastră și a DSVSA. Anticipez că până la sfârșitul lunii martie finalizăm toate plățile și pentru animale și pentru suprafață”, a explicat pentru Ziua de Vest Dan Micluță, directorul adjunct al APIA Timiș.

    Vă reamintim că până în prezent, doar fermieri din vegetal au intrat la plățile APIA, în timp ce pentru crescătorii de animale nu s-au virat deloc bani pentru Campania 2016.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Alertă ANM: Fenomen meteo periculos în nouă județe, până vineri Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie

    Ultimele știri

    Contract uriaș pe irigații. Judecătorii decid cine pune mâna ”potul” de 428 de milioane de lei Agra Asigurări a lansat o nouă poliță de asigurare pentru culturile de legume în câmp Carrefour a sărbătorit femeile care aduc gustul bun la raft Drama fermierului din Iași care s-a împușcat în cap. Acuzații grave la adresa șefilor din primărie Vreme bună pentru startul campaniei agricole. Temperaturi și precipitații în următoarele două săptămâni