• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • E OFICIAL! ANUNȚ IMPORTANT de la ANAF PENTRU TOȚI FERMIERII!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Anunţ important de la ANAF pentru toţi fermierii – termene prelungite la Finanţe! Termenul de depunere a declarațiilor fiscale, respectiv de plată a creanțelor fiscale scadente la 25 ianuarie 2017, a fost prelungit cu două zile, până la 27 ianuarie 2017 inclusiv, pentru a da contribuabililor mai mult timp să se conformeze.

    Decizia a fost luată de Guvern printr-o Ordonanță de Urgență având în vedere faptul că luna ianuarie reprezintă vârful anual de depunere și că data de 25 ianuarie 2017 a fost precedată de patru zile nelucrătoare.

    Printre declarațiile fiscale ce trebuiau transmise autorităților până pe 25 ianuarie  se numără formularul 100 („Declarația privind obligațiile de plată la bugetul de stat”), formularul 112 („Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit si evidența nominală a persoanelor asigurate”) și formularul 300 („Decontul de taxă pe valoarea adăugată”).

    Iar printre taxele și impozitele ce trebuiau achitate până miercuri se numără contribuțiile sociale obligatorii și impozitul pe salarii, de exemplu.

    Te-ar mai putea interesa

    Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar!

    Ultimele știri

    Fermierii cer Parlamentului să adopte de urgență proiectele de legi care pot salva sectorul agricol! ANSVSA vine cu precizări: ”NU s-a decis vaccinarea în masă a oilor din România!” Motorina pentru fermieri a trecut de 10 lei/litru: „Disponibilitatea este acum mai importantă decât prețul!” Agrointeligența a avut dreptate: Kerekes Melinda Klara a preluat conducerea APIA! Un deputat aruncă bomba: Românii nu vor mai putea folosi lemne de foc, doar ”biomasă certificată”!