• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PRECIZĂRI OFICIALE despre RELUAREA PLĂȚILOR APIA!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Veste despre plata subvențiilor către fermieri pentru Campania 2016. Ministerul Agriculturii a trimis în această seară o serie de precizări presei despre plata dosarelor depuse de fermieri în 2016!

    Doar 174 de ferme mai au de controlat funcționarii agenției de plăți pentru campania 2016. Potrivit informării MADR, la data de 28 ianuarie 2017, 8.174 de ferme din județele Alba, Sălaj, Hunedoara, Olt, Caraș-Severin, Cluj, Bistrița-Năsăud, Dolj se aflau în întârziere în privința controlului pe teren. ”Pentru aducerea la zi și crearea posibilității de finalizare a controlului clasic, etapă obligatorie pentru acordarea sumelor de către APIA, au fost detașați de la alte centre județene 262 specialiști cu atribuții de control pe teren, în județele menționate. Ca urmare a acestei măsuri, în momentul de față numărul fermelor rămase pentru control a fost redus la 174. Astfel, controlul poate fi încheiat până la data de 15 februarie, urmând a se proceda la etapele tehnice care urmează, respectiv introducerea rapoartelor de control în sistemul informatic”, se precizează în informarea trimisă Agrointeligența -www.agrointel.ro.

    Potrivit aceleași surse, la nivelul APIA și SIVECO au avut loc întâlniri pentru îmbunătățirea aplicației care face posibilă introducerea datelor în siste. ”Au avut loc două întâlniri de lucru cu dezvoltatorul de soft privind îmbunătățirea aplicației, astfel reușindu-se reducerea termenelor de livrare a funcționalităților în cadrul aplicației pentru demararea plăților finale aferente anului 2016, în sectorul vegetal și zootehnic. Aceste etape premergătoare au facilitat reducerea termenului de acordare a subvențiilor, astfel încât în luna martie să înceapă plățile”, mai aduce lămuriri MADR.

    Proiecte derulate de la începutul anului

    MADR trece în revistă și proiectele la care s-a lucrat de la începutul anului.

    Au fost elaborate și postate pe site pentru dezbatere publică trei proiecte de Hotărâre de Guvern (HG) care se află în verificare la ministerele avizatoare, respectiv:

    Prin ordinul MADR nr.3/11 ianuarie 2017 au fost aprobate cantitățile de motorină aferente trimestrului III 2016. Valoarea totală a ajutoarelor este 119,1 milioane lei, fiind în întregime încasată de beneficiari.

    Pentru motorina aferentă trimestrului IV al anului 2016, centrele județene ale APIA au obligația să întocmească și să transmită centralizatoarele la sediul central, până în data de 17.02.2017. Acestea vor fi comunicate către MADR în data de 20.02.2017, în vederea aprobării cantităților de motorină aferente ultimului trimestru al anului 2016.

    Te-ar mai putea interesa

    Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro

    Ultimele știri

    Fermierii români intră în campania de toamnă cu costuri mai mari cu 15–20% față de anul trecut Variolă ovină în județul Constanța. DSVSA a chemat crescătorii la instruire Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar APIA a publicat ghiduri pentru fermierii care vor să acceseze noile subvenții din zootehnie ANSVSA a ieșit în stradă cu Poliția și Jandarmeria. Transporturi ilegale de animale, descoperite la controale