• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum va fi vremea în weekend. Prognoza meteo pentru următoarele trei zile

    Oana Timar – Agrointeligența

    Cum va fi vremea în weekend: prognoza meteo pentru următoarele trei zile, 11-13 noiembrie. Temperaturile vor fi în general apropiate de normele perioadei, însă trebuie să aveți în vedere că în perioada următoare, însă, acestea vor scădea, după care vor crește din nou.

    Prognoza meteo pentru sâmbătă, 11 noiembrie

    Valorile termice vor fi în general apropiate de normele perioadei în regiunile din jumătatea de vest a ţării, în timp ce în rest se vor situa peste acestea, cu o abatere pozitivă mai pronunţată în sud-est. Cerul va fi mai mult noros pe parcursul zilei, temporar va ploua în toate regiunile, iar în sud-est, dupã-amiaza şi seara, vor fi şi descărcări electrice.

    Noaptea, înnorările şi ploile se vor restrânge către jumătatea de nord a teritoriului, exceptând depresiunile din estul Transilvaniei unde vor fi condiţii şi de precipitaţii mixte, iar în rest cerul se va degaja treptat.

    Cantităţile de apă vor depăşi pe spaţii mici 20…25 l/mp, cu precădere în zonele deluroase şi montane din vest şi nord.

    Prognoza meteo pentru duminică, 12 noiembrie

    Temperaturile vor marca o scădere faţã de intervalul anterior, mai accentuată în nord şi centru, astfel încât în mare parte din ţară se vor situa în jurul mediilor climatologice. Cerul va fi variabil, mai mult senin în regiunile sudice, dar şi cu înnorări şi ploi slabe – ziua în nord, nord-est şi parţial în centru. În Carpaţii Orientali şi izolat în restul zonei montane va mai ninge. Pe parcursul zilei vor mai fi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a teritoriului, local cu viteze în zonele joase de 50…65 km/h, dar şi la munte, cu rafale de peste 70…80 km/h în special în zona înaltă, iar noaptea va slăbi în intensitate.

    Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 4…6 grade în depresiuni şi 15…16 grade în sudul şi sud-estul extrem, iar cele minime se vor încadra în general între -5 şi 5 grade.

    Prognoza meteo pentru luni, 13 noiembrie

    Temperaturile vor marca o scădere faţă de intervalul anterior, mai accentuată în nord şi centru, astfel încât în mare parte din ţară se vor situa în jurul mediilor climatologice. Cerul va fi variabil, mai mult senin în regiunile sudice, dar şi cu înnorări şi ploi slabe – ziua în nord, nord-est şi parţial în centru. În Carpaţii Orientali şi izolat în restul zonei montane va mai ninge. Pe parcursul zilei vor mai fi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a teritoriului, local cu viteze în zonele joase de 50…65 km/h, dar şi la munte, cu rafale de peste 70…80 km/h în special în zona înaltă, iar noaptea va slăbi în intensitate.

    Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 4…6 grade în depresiuni şi 15…16 grade în sudul şi sud-estul extrem, iar cele minime se vor încadra în general între -5 şi 5 grade.

    Te-ar mai putea interesa

    Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România

    Ultimele știri

    Fost ministru: Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza blocajelor feroviare East Grain intră pe piața dronelor agricole și preia 51% din compania care operează Riagro Tánczos Barna anunță o nouă lege privind trasabilitatea animalelor: „Avem nevoie de un sistem mai sigur și credibil” Zvon privind demisia șefului ANSVSA, infirmat de Alexandru Bociu: „Avem o criză importantă de gestionat” Agrii România respinge concluziile Consiliului Concurenței și își reafirmă angajamentul față de fermieri și parteneri