• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ȘEFUL AFIR A FOST SCHIMBAT! Cine a preluat conducerea AGENȚIEI DE FONDURI EUROPENE!

    agrointeligenta.ro

    Directorul general al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a fost schimbat! Eugen Popescu, cel care a condus AFIR în mandatul lui Daniel Constantin și apoi, în cel al ministrului Achim Irimescu – cu o scurtă întrerupere, a fost înlocuit cu Adrian-Ionuț Chesnoiu. 

    Schimbarea a fost făcută fără mare tam-tam și este ”proaspătă” întrucât pe site-ul AFIR nu au fost postate încă date despre noul șef – nici poza, nici CV-ul și nici declarația de avere.

    Despre Adrian-Ilonuț Chesnoiu, însă, motoarele de căutare ne oferă informații că ar fi din Caracal, fiul fermierului Ion Chesnoiu. Noul director de la AFIR ”a fost o perioadă consilier personal al unui secretar de stat din Ministerul Agriculturii, iar în 2011 apărea pe lista doctoranzilor de la Academia de Poliţie „A.I. Cuza”, în domeniul Ordine Publică şi Siguranţă Naţională”, potrivit publicației Replica. 

    Conform site-ului AFIR, fostul directorul general Eugen Popescu a fost trecut pe un post de director adjunct, aceeași poziție ocupând-o și Nicolae Popa și Cătălin Robu, fiecare dintre cei trei secunzi ai lui Chesnoiu având atribuții bine stabilite.

    Te-ar mai putea interesa

    Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească

    Ultimele știri

    Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor” Acțiunea care poate bloca activitatea în sectorul de creștere a animalelor!