• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • BANI pentru PROTECȚIA CULTURILOR AGRICOLE!

    Roxana Dobre -

    Decizie privind alocarea de bani prevăzuți pentru protecția culturilor agricole, publicată astăzi în Monitorul Oficial! Guvernul a aprobat miercurea trecută obiectivele și finanțarea  Programului de realizare a Sistemului național antigrindină și de creștere a precipitațiilor pentru perioada 2010-2024. Etapa din acest an va beneficia de fonduri în sumă de 121 milioane lei, din care 100 milioane de lei credite de angajament și 21 milioane de lei credite bugetare. Fondurile sunt asigurate prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale pe anul 2017.

    Programul de realizare a Sistemului naţional antigrindină şi de creştere a precipitaţiilor a parcurs până acum 17 etape anuale de dezvoltare. Sistemul are rol de prevenție și asigură protecţia culturilor agricole valoroase și a comunităților din zonele de intervenție, față de pagubele provocate de căderile de grindină.

    Potrivit Legii nr.173/2008 privind intervenţiile active în atmosferă, cu modificările și completările ulterioare, prin hotărâri ale Guvernului se stabilesc, anual, obiectivele şi fondurile ce urmează a fi alocate pentru realizarea acestora. Obiectivele Programului se vor atinge treptat, pe măsura implementării etapelor de realizare a Sistemului naţional antigrindină şi de creştere a precipitaţiilor.

    Obiectivele etapei a XVIII-a 2017 a acestui Program vizează:


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă la APIA, promulgată de Președinte: Nu ești fermier cu animale, nu mai primești subvenția pe pășune! Povestea unei tinere de succes – lucrează 1.000 de hectare la 20 de ani Urături de Anul Nou în versuri. Tradiții de iarnă păstrate în satul românesc

    Ultimele știri

    Calendarul foilor de ceapă 2026. Lunile în care va ploua sau va fi secetă MADR intră în Noul An mai ”suplu”: Au fost desființate mai multe agenții, inclusiv ANZ și ANZM Horcăitul la găini – boli. Cauze, remedii