• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Daea – în vizită la ferma de ovine Karakul a lui Ionică Nechifor

    agrointeligenta.ro

    Vizită-surpriză în ferma de ovine din județul Botoșani a secretarului general Romovis, Ionică Nechifor. Ieri seară, fermierul a primit un telefon de la șeful Direcției Agricole Județene și, la scurt timp după, însuși ministrul Agriculturii, Petre Daea, se afla în pragul exploatației sale zootehnice.

    El mi-a tot spus la minister că va veni să-mi viziteze ferma, dar nu am crezut că se va întâmpla. Eu în seara asta aveam 5 minute de când abia am venit de la Vaslui şi m-a sunat domnul Cristian Delibaş, directorul Direcţiei Agricole. M-a întrebat dacă sunt la fermă şi i-am spus că da şi, fără să îmi spună, m-a trezit cu ministrul la fermă”, a declarat pentru Banul Botoșănean Ionică Nechifor, cel mai cunoscut crescător de oi karakul din Moldova.

    Ionică Nechifor, preşedintele Asociaţiei Crescătorilor de Ovine MOLDOOVIS şi secretar general al ROMOVIS a precizat că ministrul Agriculturii a venit echipat perfect pentru o noapte ploiasă la o fermă.

    Ministrul a venit şi cu cizme şi cu pelerină. A vizitat ferma, i-au plăcut câinii şi se vede că e crescut la ţară pentru că nu s-a temut de câini. Mi-a spus că e impresiont de mie. “Băi dar ce mie ai, ce oi ai!”. I-am arătat berbecii de 160 kilograme bucata, miei de tote culorile şi surul argintiu l-a dat pe spate. I-am spus că doar la mine în fermă găseşte aşa ceva şi că e muncă de ani de zile. “Îmi plac! Frumoase sunt băi!”, mi-a spus”, a mai spus Nechifor.

    Fermierul botoșănean spune că Petre Daea este primul ministru al Agriculturii care îi face o astfel de vizită la fermă și că a fost bucuros să îi prezinte acestuia munca sa și a familiei sale.

    În afară de activitatea sa pe care o desfășoară ca unul dintre cei mai importanți lideri din oierit, Ionică Nechifor este și cel mai cunoscut crescător și promotor al rasei de ovine Karakul în România.

    Ionică Nechifor şi Petre Daea se ştiu de aproape 12 ani, de când Daea era în Comisia pentru Agricultură, iar fermierul botoşănean reprezenta interesele la nivel de ramură.

    Tur de forță în zona Moldovei

    Vizita la ferma lui Ionică Nechifor a marcat finalul unei zile pline pentru ministrul agriculturii, Petre Daea. Înainte de a ajunge în Botoșani, șeful de la MADR a participat la o întâlnire, de fapt putem spune chiar o ședință de lucru la sediul Asociației Crescătorilor de Bovine pentru Carne din România. Imaginile de la sediul asociației din Suceava au fost postate pe Facebook de către președinte ACBCR, Dumitru Grigorean.

    Te-ar mai putea interesa

    Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei”

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!