• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Scandal în Moldova: Percheziții la Ministerul Agriculturii și acasă la actualul ministru

    agrointeligenta.ro -

    Scandal de proporții în Republica Moldova unde astăzi presa de la Chișinău titrează că ofițerii anticorupţie desfășoară percheziții la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare, și în biroul ministrului, Eduard Grama. Mai mult, surse arată că perchezițiile s-au mutat și la domiciliul ministrului.

    Ofițerul de presă al CNA, Angela Starinschi, a declarat pentru IPN că percheziţiile au loc în dosarul privind tentativa de înstrăinare a 30 de hectare de teren din comuna Stăuceni. Alte detalii urmează a fi comunicate mai târziu.

    Sursele Deschide.MD susțin că ofițerii CNA și procurorii anticorupție s-au deplasat la domiciliul ministrului Agriculturii și Industriei Alimentare, Eduard Grama.

    Ministrul Eduard Grama nu a răspuns la telefon pentru a comenta situaţia.

    Acum câteva luni, 12 persoane au fost reținute în acest dosar, printre care foști și actuali funcționari, avocați, juriști, dar și un fost ministru al Justiției.


    Te-ar mai putea interesa

    Alexander Degianski a construit un bazin imens pentru a iriga o parte din terenurile pe care le lucrează Fermierul care a semnat pentru arenda de 7 tone/ha: ”Nu mă judecați! Această pășune m-a salvat de la faliment” Fermierul care a recoltat orzul în decembrie. Testul unei culturi succesive neobișnuite

    Ultimele știri

    Fabrica Luduș a încheiat campania din acest an. Mihaela Neagu: ”De sărbători, fiecare român va mânca ceva dulce făcut cu zahăr românesc” Noile reguli fiscale și sancțiuni legale pentru persoanele fizice și juridice din 2026 AAC îl confruntă pe președintele Nicușor Dan: Cu ce fermieri v-ați consultat care să fie de acord cu Mercosur?