• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • OFICIAL despre GLIFOSAT: NU ESTE CANCERIGEN!

    agrointeligenta.ro

    Anunț important la nivel european în chestiunea glifosatului. Comitetul de Evaluarea Riscurilor (RAC) al ECHA (Agenția Europeană pentru Produse Chimice) tocmai ce a concluzionat că substanța activă glifosat nu este cancerigenă.

    RAC a propus ca să nu se schimbe clasificarea actuală a glifosatului, unde glifosatul este considerat a fi necancerigen, nemutagen și nu este toxic pentru reproducere.

    Opinia ECHA va fi transmisă Comisiei Europene pentru a fi luată în considerare pentru reînnoirea autorizației de utilizare a glifosatului. Actuala autorizație a primit o prelungire până la finele anului 2017.

    Glifosatul este una dintre cele mai importante substanțe active folosite în agricultură la nivel mondial. Este prezent în cele mai eficiente produse de erbicidat.

    Aflați mai multe despre anunțul RAC pe site-ul instituției


    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare!

    Ultimele știri

    Fermierii înființează Asociația Victimelor Practicilor Abuzive din Agricultură! România se opune plafonării subvențiilor APIA la 100.000 de euro pe fermă DABIS – instrumentul cu care Comisia Europeană va taia din subvențiile fermierilor mari Schimbare radicală la MADR. ”Prioritatea numărul unu – legislația pentru plata subvențiilor” Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii”