• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SCANDALUL ”CĂRNII PUTREZITE” din Brazilia! CANTITĂȚI URIAȘE au fost exportate ÎN UNIUNEA EUROPEANĂ!

    agrointeligenta.ro -

    Scandal imens în Brazilia, cel mai mare exportator de carne roșie din lume! Autoritățile braziliene au suspendat din funcții peste 30 de oficiali guvernamentali asupra cărora planează suspiciuni după ce în spațiul public au apărut acuzații privind activitatea celor mai procesatori de carne de vită și de pui. Se pare că aceste companii au comercializat în ultimii ani ”carne putrezită, carne de vită și de pui”, conform informațiilor prezentate de BBC.

    Aceeași sursă arată că producția a fost deja suspendată în trei unități de procesare a cărnii, în timp ce alte 21 se află sub investigație. Situația este tratată cu cea mai mare seriozitate cu cât o parte din carnea stricată a fost comercializată pe piața braziliană, însă cantitățile cele mai mari au luat calea exportului, în special cel către Uniunea Europeană.

    Totodată, se pare că ministrul agriculturii din Brazilia, Blairo Maggi, pregătește întâlniri cu ambasadorii străini pentru a preveni instaurarea unor sancțiuni cu privire la exporturile de carne.

    Operațiunea „Carne slabă” (Weak Flesh) a fost lansată vineri, 17 martie, în mai multe părți alea Braziliei. Înaintea descinderilor, investigația a fost pregătită cu rigurozitate timp de peste doi ani. Acum s-a intervenit în peste 200 de locații pentru percheziții cu ajutorul poliției federale. La nivel național, peste 1.000 de ofițeri și oficiali ai statului au fost mobilizați în această acțiune fără precedent. Sunt vizate nu doar nume importante din industria cărnii din Brazilia, dar și responsabili ai statului și inspectori care, se pare, au fost mituiți.

    În afara acuzațiilor privind comercializarea cărnii alterată, companiile investigate sunt acuzate că ar fi folosit chimicale cu risc cancerigen. Aceste substanțe ar fi fost folosite pe scară largă pentru procesarea cărnii stricate, pentru tratarea ei în scopul redării aspectului comercial. Pe de altă parte, se pare că în carnea tocată de pui se adăugau cartofi, apă și chiar carton pentru a crește cantitatea și, implicit, profitul realizat.

    Conform BBC, sub anchetă se află și JBS, cel mai mare exportator de carne de vită din lume, dar și BRF, cel mai mare producător de carne de pui din Brazilia.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea