• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MINISTRUL DAEA despre LEGEA 51%: ”Infringementul nu va fi finalizat”

    agrointeligenta.ro

    Ministrul agriculturii, Petre Daea, crede că procedura de infringement, în care România a intrat din cauza legii „51% produse din lanțul scurt“, nu va fi finalizată, explicând că Executivul european a înţeles care este poziţia României faţă de această lege, şi anume că produsele Româneşti merită să fie prezente pe raftul retailerilor datorită calităţii lor.

    „Cred ca infringementul nu va fi finalizat (…) Sunt elemente încurajatoare legate de faptul că Executivul european a început să înţeleagă poziţia României, care este o poziţie fermă: Facem tot ce trebuie ca fermierul român să aibă demnitatea lui, să fie respectat, iar produsul românesc să fie acolo unde merită prin calitatea şi prin valoarea sa“, a declarat Petre Daea în cadrul unei conferinţe de presă ce a avut loc vineri la sediul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR).

    Citiți continuarea pe www.zf.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală!

    Ultimele știri

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Încă o instituție a statului controlează sectorul laptelui românesc! UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani BASF a premiat excelența în viticultură: 185 de vinuri au concurat la a XI-a ediție a competiției „Povești cu vinuri românești” Informația Agrointeligența a fost corectă: Nicolae Istudor – propus ministru al Agriculturii!