• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MINISTRU DAEA anunță UN NOU PACHET DE SPRIJIN pentru FERMIERI!

    agrointeligenta.ro

    Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale Petre Daea se află astăzi într-o vizită de lucru la Satu Mare, prilej cu care a avut și o întâlnire cu fermierii și autoritățile locale în cursul dimineții. Direct de la șeful MADR, producătorii agricoli au primit răspunsuri la o serie de întrebări, dar și vestea că Guvernul va introduce o nouă măsură de sprijin din bugetul național. Este vorba despre sectorul de reproducție a suinelor, un sector aproape dispărut și în lipsa căruia, crescătorii cumpără purceii de îngrășat din străinătate.

    Reproducție. Este pachetul doi de acțiune al nostru (după cel dedicat fermelor de îngrășare a suinelor – n.r.). România astăzi importă aproape 1,5 milioane de purcei pentru că din cauze expuse deja și pe care le știți, nu a mai fost nimeni interesat de acest sector. Păi dacă nu a fost nimeni interesat când a luat-o în jos efectivul de animale, când astăzi în România nu ai nici doi porci la hectarul de porumb. Cum e posibil ca în țara românească, la un hectar de porumb la care au tone de producție, să ai un singur, nici doi porci la hectarul de porumb”, a spus ministrul agriculturii la întâlnirea de la Satu Mare.

    Anul acesta, primul pachet de sprijin pentru sectorul suinelor a fost anunțat cel pentru fermele de porci grași. Proiectul depus în Parlament a fost aprobat săptămâna aceasta și este trimis la Președintele României pentru promulgare. Pentru ca banii să poată fi însă plătiți fermierilor, Guvernul așteaptă și un răspuns de la Bruxelles, unde noul sprijin a fost notificat, el reprezentând un ajutor de stat pentru fermele românești. Sprijnul s-ar acorda acelor exploatații de îngrășare a porcilor care fac dovada că abatorizează animalele, iar cuantumul subvenției de stat pornește de la 10.000 de euro pentru 200 de capete.


    Te-ar mai putea interesa

    Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS!

    Ultimele știri

    Președintele Nicușor Dan a trimis Legea urșilor la Curtea Constituțională! Egiptul a inaugurat un proiect de miliarde de euro pentru cultivarea cerealelor în deșert Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Bogdan Chirițoiu vrea un nou mandat la Consiliul Concurenței. Ancheta semințelor, dosarul-cheie de la finalul mandatului al treilea Programul Usturoiul 2026 a fost aprobat de Guvern. Fermierii primesc un ajutor de 3.000 euro/ha