• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ULTIMA ORĂ DE LA ANM: Sunt așteptate PLOI, VIJELII și căderi de GRINDINĂ!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Anunț de ultimă oră al meteorologilor! Urmează două zile cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie şi căderi de grindină. Meteorologii au emis astăzi, 6 iunie, o informare meteo valabilă în perioada 6 iunie, ora 16.00 – 7 iunie, ora 9.00.

    În vestul și nord-vestul țării, precum și în zona Carpaților Occidentali și nordul Carpaților Orientali, în special în după-amiaza zilei de marți (6 iunie) și în a doua parte a nopții de marți spre miercuri (6/7 iunie) vor fi intervale în care instabilitatea atmosferică se va accentua. Vor fi averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie şi căderi de grindină.

    Se vor înregistra cantităţi de apă care, în intervale scurte de timp, vor depăşi local 15…20 l/mp și izolat 35 l/mp.

    Potrivit meteorologilor, începând din a doua parte a zilei de miercuri (7 iunie) și până în prima parte a nopții de joi spre vineri (8/9 iunie), instabilitatea atmosferică va fi accentuată în zonele de munte și în regiunile sudice, estice și centrale.


    Te-ar mai putea interesa

    Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență!

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA