• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ULTIMA ORĂ: EMIL DUMITRU, REALES PREŞEDINTE AL FEDERAȚIEI NAȚIONALE PRO AGRO!

    agrointeligenta.ro -

    Emil Dumitru – reales astăzi pentru un nou mandat de președinte al Federației Naționale Pro Agro în cadrul Adunării Generale la care au luat parte reprezentanți ai celor 15 organizații membre. Dumitru a câștigat categoric în fața contracandidatului său, Florentin Bercu, care a avut doar 3 voturi, în timp ce actualul și noul președinte a primit 12 voturi.

    Vă reamintim că Emil Dumitru a fost ales pentru primul mandat de președinte al Federației Naționale Pro Agro pe data de 8 iunie 2015. În mandatul său, organizația a câștigat noi membri, vizibilitate și, foarte important, a devenit partener principal de dialog pentru toate deciziile importante care vizează agricultura și industria alimentară.  Mai mult, organizația este astăzi singura voce a fermierilor cu reprezentare în toate sectoarele agriculturii, dar și în industria alimentară.

    Emil Dumitru este fermier și lucrează 170 de hectare în Chiselet, județul Călărași. La ferma sa de familie, agricultorul are și efective de ovine și vaci de lapte.

    În prezent, Federația Națională Pro Agro include organizații importante din sectorul agricol precum  Asociația Fermierilor din România și Asociația Națională a Tinerilor Producători Agricoli din România, din sectorul zootehnic – Federația Crescătorilor de Bovine din România, Federația Oierilor de Munte, Asociația Holstein.ro, Asociația Producătorilor de Carne de Porc din România, Asociația Crescătorilor și Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine din România sau Uniunea Crescătorilor de Păsări din România, din industria alimentară – Asociația Română a Cărnii sau Asociația pentru Promovarea Alimentului Românesc, din apicultură – Asociația Crescătorilor de Albine, sau viticultură – Organizația Națională Interprofesională Vitivinicolă.

    Reuniunea reprezentanților asociațiilor membre în Federația Națională Pro Agro se desfășoară la Mizil, în județul Prahova.

    Agrointeligența este prezentă la eveniment și vom reveni în cel mai scurt timp cu declarații exclusive de la fața locului!



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție”

    Ultimele știri

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Alerte de inundații în mai multe județe. Terenuri agricole acoperite de ape Reguli noi pentru micii fermieri care accesează subvenții de la APIA Agrii România răsplătește fidelitatea și susține fermierii să devină ”Campioni pe teren” Controale în câmp la fermierii care fertilizează cu azot în această perioadă