• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • NUMAI DOUĂ MINUTE de GRINDINĂ și FURTUNĂ au făcut PRĂPĂD!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    A fost cod portocaliu de ploi, grindină și vânt în mare parte a țării, iar într-un județ din vestul țării căderile de gheață și vântul puternic au făcut din nou pagube. Astfel, o furtună însoțită de grindă, ce nu a durat mai mult de 2 minute, a distrus o parte dintre culturile agricole din județul Arad. 

    Un fermier din Arad a postat pe Grupul Agronet de pe Facebook mai multe imagini grăitoare care arată pagubele lăsate de furtună și grindină.

    Și la Bârlad, joi seară, în jurul orelor 19.00,  a căzut potopul! A plouat torențial aproape jumătate de oră, iar timp de 15 minute a căzut o grindină îndesită, făcând parcă perdea de geață între cer și pământ! Lumea s-a speriat îngrozitor și timp mulți au crezut că vine sfârșitul! Au fost smulse acoperișuri de pe unele blocuri, iar mai multe străzi au fost inundate apa intrând în curțile oamenilor. Pagubele sunt importante, potrivit www.vremeanoua.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Subvenții APIA 2026. Primii fermieri înscriși pe listele cu plăți pe hectar și animale Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a anunțat ce ferme vor primi sprijin consistent începând cu anul 2028 Leafcalco – doze mici, efect mare: noul game changer din agricultură ANM – noi avertizări de vremea rea. Ploi, lapoviță și ninsoare până în Vinerea Mare Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Autorizare a insecticidului Irazu™ de la FMC, pentru utilizare în situații de urgență pentru combaterea celor mai periculoși dăunători din culturile de rapiță