• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-A DECIS: SUBVENȚII NOI pentru FERMIERI! TERMEN-LIMITĂ: 1 SEPTEMBRIE!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Măsuri prioritare la Ministerul Agriculturii! Premierul Mihai Tudose și vicepremierul Marcel Ciolacu au avut, săptămâna trecută, o serie de întâlniri cu reprezentanții mai multor ministere, în vederea stabilirii priorităților pentru fiecare instituție în parte, referitor la măsurile din programul de guvernare ce urmează să se implementeze până la data de 1 septembrie 2017.

    În privința Ministerului Agriculturii, la 1 septembrie vor fi adoptate în Guvern programele vizând susținerea a 7 produse deficitare pentru perioada 2018 — 2020 (simultan Program tomate românești) și tot până la acea dată se va prezenta coaliției programul de investiții în agricultură și industria agricolă, ce se va putea derula prin intermediul Fondului Suveran de Dezvoltare şi Investiţii (FSDI). În privința produselor vă reamintim că Guvernul României va stabili în fiecare an câte 2 produse deficitare pe piață și va acorda subvenții pentru acestea în valoare de până la 10.000 de euro.

    Pentru anul 2017 sunt considerate produse deficitare tomatele și carnea de porc. Dacă prima a fost deja implementată iar o bună parte dintre fermieri și-au primit deja banii, a doua a rămas doar la nivel de promisiune.

    În altă ordine de idei, Executivul a  transmis la toate ministerele două adrese prin care s-au solicitat: o situație centralizatoare cu toate taxele nefiscale, tarifele și comisioanele percepute de instituțiile publice aflate în coordonarea/ subordinea ministerului respectiv și o situație a tuturor măsurilor din programul de guvernare asumate de fiecare minister în parte pentru perioada 2017 — 2020.

    La capitolul alte măsuri, Executivul informează că se are în vedere instituirea unui mecanism de monitorizare lunară a absorbției fondurilor UE. Guvenul subliniază că finanțarea și atragerea de fonduri europene reprezintă o prioritate, în contextul în care ele reprezintă un motor al creșterii economice de 5,2%, estimată în bugetul pentru anul 2017, și o modalitate de a evita depășirea țintei de deficit.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare

    Ultimele știri

    Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! ANM a extins avertizările: Cod roșu de caniculă și furtuni puternice Un fermier fericit datorită alegerii făcute cu soiul de orz Lidivine, de la Lidea Campionii Europei la miere bio deschid primul showroom în București! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare”