• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PRODUSE BIO de la COMPANIA BAYER pentru POMICULTURA ROMÂNEASCĂ!

    agrointeligenta.ro

    Veste bună pentru pomicultori de la specialiștii companiei Bayer. Schemele de tratamente din livadă, pe care pomicultorii le aplică anual, vor fi completate începând e anul viitor cu noi produse. Este vorba despre soluții biologice care se vor regăsi în catalogul Bayer iar vestea a fost dată pomicultorilor de Sorin Petrache, directorul de marketing pe culturi horticole al Bayer, în cadrul unui eveniment ce a avut loc, joi, 13 iulie, la Domnești, Argeș. 

    ”După cum e bine știut, de câțiva ani cererea pentru produsele ecologice a crescut vizibil. Chiar dacă produsele bio au un preț mai ridicat față de produsele obișnuite din piață cererea este în creștere. Am vorbit despre acest trend biologic, am înțeles și noi acest lucru vom pune la dispoziția dumneavoastră aceste produse, care sigur cer o informare solidă prealabilă pentru a fi aplicate corect”, a explicat Sorin Petrache.

    Acesta spune însă că impedimentul principal pe care îl întâlnește conceperea produselor de tip bio este că aceste tratamentele nu pot fi aplicate fără produse clasice de pe piață din cauza ecosistemului cu un grad mare de infestare cu agenți patogeni și dăunători: ”Încă nu putem avea o tehnologie 100% bio și cu eficacitate 100%, deoarece ecologia noastră nu permite încă acest lucru: avem o presiune foarte ridicată de boli și de dăunători. Ecosistemul nostru este unul încă plin de insecte, de dăunători, de ciuperci și bacterioze care nu permit o tehnologie 100% ecologică”, a declarat reprezentantul Bayer.

    Compania Bayer promite că va găsi soluții pentru această problemă în așa fel încât producția să nu asigure doar o valoarea cantitativă mare ci și una de calitate superioară. 

    ”Vom veni cu aceste produse, le vom aplica intercalat cu produsele clasice și credem noi că vom reuși să avem astfel de rezultate bune o agricultură sustenabilă și o agricultură profitabilă pentru dumneavoastră pentru că începe să se caute calitatea în detrimentul cantitații și asta ne bucură și pe noi pentru că asta dorim să oferim, oferim de ani buni calitate și asta vom oferi și în continuare”, a mai punctat specialistul.

    Compania Bayer a organizat joi, 13 iulie, un eveniment dedicat pomiculturii și soluțiilor pe care le are în portofoliu și care pot veni în sprijinul cultivatorilor de pomi fructiferi. Reuniunea cu fermierii a avut loc în Domnești, județul Argeș și a fost transmisă în direct pe pagina de Facebook Agrointeligența și pe site-ul www.agrointel.ro.

    Te-ar mai putea interesa

    ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști

    Ultimele știri

    Agrointeligența a avut dreptate: Kerekes Melinda Klara a preluat conducerea APIA! Un deputat aruncă bomba: Românii nu vor mai putea folosi lemne de foc, doar ”biomasă certificată”! Hibridul de rapiță Metal, de la Soufflet, e construit pentru a satisface cele mai mari ambiții CAPRIROM se alătură protestului național al oierilor. Crescătorii de capre cer sprijin pentru producția de lapte Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță!