• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CEA MAI IEFTINĂ METODĂ de a obține STÂLPI DE SUSȚINERE pentru LIVADĂ, VIE SAU GRĂDINĂ

    agrointeligenta.ro

    Soluții ieftine și ușor de pus în practică, dezvăluite chiar de specialiști. Un secret care poate fi folosit în propria exploatație, fie că vorbim despre o suprafață mai mare sau doar de grădina din spatele casei. Este vorba despre sistemul de susținere a culturilor din pomicultură, viticultură sau cultura de fructe de pădure.

    În cadrul unui eveniment organizat de compania Bayer în județul Argeș, prof. univ. dr. Florin Stănică, prorectorul Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară Bucureşti, le-a făcut pomicultorilor o serie de recomandări.

    ”Legat de sistemul de susținere, vedeți că aici (prezentarea a avut loc într-o livadă din județul Argeș n.r) stâlpii sunt de 3 metri înălțime sunt toți stâlpi din pin, țineți cont că nu trebuie să folosiți stâlpi din pin strunjiți, avem slavă Domnului în România suficienți salcâmi. Avem suficient stejar, decojiți-l, tăiați-l la măsură, ardeți-l la bază pe un metru, așa cum făceau strămoșii noștri și bunicii noștri când făceau stâlpii de gard, eventual îi puteți proteja prin scufundare în sulfat de cupru, luați piatră vânătă, faceți o soluție de piatră vânătă cu concentrație de 5%, faceți un șanț, impermeabilizați cu niște folie și băgați, lăsați peste noapte stâlpii aștia decojiți și care s-au uscat puțin. Îi lăsați în picioare ca să nu se strâmbe, măcar peste o vară, și după ce s-au deshidratat puteți să-i băgați să se protejeze puțin cu sulfatul de cupru ca să nu putrezească sau cu ulei ars.  Treaba cu uleiul ars poate să fie la un moment dat în defavoarea dumneavoastră dacă vreți vrea să faceți plantație ecologică, o să vină și o să spună inspectorul care vine în control că e produs chimic”, au fost recomandările profesorului Stănică.

    Acesta a subliniat că lucrarea este extrem de simplă și ieftină pentru pomicultori. ”Deci, repet, avem piatră vânătă, ars la bază sau mai puteți să îl dați cu smoală, sunt acum produse de tot felul, spre exemplu Aqua Stop pe care le puteți da să nu putrezească stâlpul”, a completat prof. univ. dr. Florin Stănică.

    Vă reamintim că Bayer a organizat joi, 13 iulie, un eveniment dedicat pomiculturii și soluțiilor pe care le are în portofoliu și care pot veni în sprijinul cultivatorilor de pomi fructiferi. Reuniunea cu fermierii a avut loc în județul Argeș și a fost transmisă în direct pe pagina de Facebook Agrointeligența și pe site-ul www.agrointel.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Plăți în avans pentru fermierii care au depus deja cerere de subvenții la APIA

    Ultimele știri

    Adunarea Generală a UNCSV: 77 de cooperative active membre, aplicație pentru membri și clarificări legislative Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Peste 100 de noi genotipuri de grâu vor fi prezentate pe 9 iunie, la SCDA Lovrin, la Ziua Câmpului de Cercetare Dezvoltare Fermier Theodor Ichim – hărnicia lasă urme. Povestea de la Chirnogeni pentru ”Campioni pe teren”