• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Începe războiul verde? UE pregăteşte tarife solare în bătălia cu China

    agrointeligenta.ro

    Uniunea Europeană prevede să impună taxe pe importarea de echipamente solare fabricate în China, o intenţie care riscă să declanşeze “una dintre cele mai mari bătălii comerciale din ultimele decenii”, potrivit cotidianului de afaceri The Wall Street Journal.

    Taxele, care vor include panourile solare, şi componentele lor primare, celulele solare şi plachetele de siliciu, se vor ridica la 46% potrivit surselor WSJ, şi vor trebui să protejeze producţia europeană a importurilor de materiale chinezeşti ieftine. Ele ar putea fi aplicate din 5 iunie.

    Zeci de companii europene şi-au închis deja porţile de când China a intrat pe piaţă acum şase ani, în timp ce oameni de afaceri europeni denunţă vărsarea ilegală de subvenţii de stat către concurenţii lor chinezi.

    Europa este prima piaţă mondială pentru panourile solare şi în 2011, China controla 80% din această piaţă pentru a sumă de aproape 21 de miliarde de euro, adică 7% din totalitatea exporturilor chineze în Europa.

    Sursa: presseurop.eu


    Te-ar mai putea interesa

    Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți