• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FENOMENE METEO PERICULOASE anunțate pentru LUNA AUGUST. Iată PROGNOZA ANM pentru URMĂTOAREA PERIOADĂ!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fenomene meteo periculoase au fost anunțate de către meteorologi pentru luna august. Specialiştii Administrației Naționale de Meteorologice lansează un avertisment în ceea ce privește evoluția vremii în luna august. Meteorologii susţin că seceta se va instala pe suprafeţe tot mai extinse, iar cele mai mari probleme vor fi în sud şi sud-est. 

    Temperaturile medii lunare se vor menține peste normele climatologice în sudul, sud-estul și vestul țării și vor fi apropiate de normal în rest. Precipitațiile totale lunare vor fi deficitare în cea mai mare parte a țării, iar cantitățile cele mai scăzute s-ar putea consemna în regiunile sudice, estice și vestice.

    Vara anului 2017 va fi punctată de fenomene extreme frecvente, cu valuri de căldură şi ploi torenţiale care ar putea produce inundaţii pe spaţii restrânse”, a explicat Gabriela Băncilă, şef centru naţional de prognoză în cadrul Administraţiei Naţionale de Meteorologie, potrivit România TV.

    Perioade îndelungate de căldură, care vor include valuri de caniculă foarte periculoase, vor fi marea problemă cu care se va confrunta Europa de Sud şi de Est întreaga vară.

    ”În august vor fi temperaturi atât de mari şi pe perioade lungi, încât cu siguranţă vom avea furtuni. S-au făcut statistici, poţi să ai 40 de litri într-o singură zi şi e secetă, că restul lunii nu mai plouă deloc, lucrurile astea s-au demonstrat… Când vezi harta de prognoză pentru la vară, te apucă frica la cum arată. Dacă te uiţi la hărţile pentru iulie şi august, te apucă frica… sunt estimări, dar anul trecut s-au potrivit şi în alţi ani, au probabilitate de 70%… Când ai prognoză cu temperaturi foarte mari, e de aşteptat ca furtunile să fie şi mai violente, toată cantitatea de precipitaţii dintr-o lună se descarcă într-o zi sau în câteva ore”, a completat și Ion Sandu, şeful Societății Meteorologice Române.

    Ce spun estimările oficiale

    Potrivit anunțului oficial al ANM, temperatura aerului va avea valori medii lunare peste normele climatologice în sudul, sud-estul și vestul țării și apropiate de normal în rest. Precipitațiile totale lunare vor fi deficitare în cea mai mare parte a țării, iar cantitățile cele mai scăzute se vor acumula în regiunile sudice, estice și vestice.

    Iată care sunt temperaturile medii și norma precipitațiilor pe regiunii, în următoarele 3 luni:

    Surse: ANM, www.stiripesurse.ro

    Te-ar mai putea interesa

    Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”