• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Moțiunea simplă pe agricultură a fost respinsă la Senat. Ministrul Constantin: Adevărata moțiune o susțin în fața fermierilor – UPDATE

    agrointeligenta.ro

    Moțiunea simplă depusă de senatorii PNL săptămâna trecută a fost respinsă în urma dezbaterii textului în cadrul ședinței de plen de astăzi.

    În textul moțiunii se cerea și demisia ministrului Daniel Constantin.

    Potrivit Agerpres, s-au exprimat 84 de voturi împotrivă, 43 pentru și două abțineri. Votul a fost secret și electronic.

    Cu câteva ore înainte de plenul Senatului, ministrul Daniel Constantin a participat la Conferința Națională a Agricultorilor organizată anual de LAPAR. Cu acest prilej, șeful de la MADR nu a ezitat să facă referire la moțiunea depusă de PNL împotriva sa.

    ”Particip de 3-4 ani la conferința anuală organizată de LAPAR și vreau să spun că adevărata moțiune de cenzură o susțin de fiecare dată când mă aflu în fața dumneavoastră cu ideiile și criticile constructive pe care dumneavoastră (fermierii – n.r.) le formulați. Sunt foarte multe probleme care apar an de an și pe care încercăm să le rezolvăm de accea este bine să avem acest dialog. Agricultura românească prin munca pe care dumneavoastră o desfășurați s-a dezvoltat destul de bine în ultimi ani, încă mai avem probleme dar eu cred că acestea se pot rezolva”, a spus Daniel Constantin în fața a circa 1.300 de invitați, 99% dintre ei fermieri veniți din toată țara.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai frumoase mesaje de Paște, urări pentru familie, prieteni sau părinți și toți cei dragi! Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte

    Ultimele știri

    ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă ANTZ la bovine, ovine și caprine 2026. Cuantumurile care intră la plată în perioada următoare Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! AgroReclamații. Crescător de animale: Pierdem pășunea din cauză că APIA nu plătește Agromediu! Ajutorul pentru sectorul de creștere a animalelor – tăiere de peste 20% față de anul trecut!