• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernatorul Isărescu este optimist: agricultura va ridica economia în 2013

    agrointeligenta.ro

    Un an agricol bun ar putea duce creşterea economică peste nivelul de 1,5-1,6%, prognoza actuală a BNR, care nu utilizează un model exlusiv pentru determinarea evoluţiei economiei, a afirmat guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

    „Am păstrat prognoza de 1,5-1,6% pentru creştere economică. Modelul nostru ţinteşte inflaţia, nu creşterea economică (…) Cu un an agricol nun cred că vom avea o creştere economică mai mare de 1,6%”, a spus Isărescu.

    Întrebat cum apreciază performanţele Guvernului Ponta, la un an de la preluarea portofoliului, Isărescu a afirmat: „Salutăm orice celebrare, şi aşa mai departe. Nu comentăm. Ştiţi că nici nu putem comenta prea mult, prin lege”. Analiştii BCR au revizuit în urcare estimarea de creştere economică a României pentru acest an, de la 1,1% la 1,8%, pe baza unei prognoze privind o producţie agricolă cu 10% mai mare faţă de 2012 şi a creşterii exporturilor în afara Uniunii Europene cu aproximativ 20%.

    Sursa: Mediafax


    Te-ar mai putea interesa

    Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi!

    Ultimele știri

    Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat! Președintele României a promulgat legea subvenției de 15 euro pe familia de albine! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Cum economisesc fermierii bani la motorină și îngrășăminte: strategia Agricover Commodities Consiliul Concurenței: România are cel mai scăzut randament de lapte pe cap de animal din UE!