• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum arată CRAMA GUVERNATORULUI ISĂRESCU: Podgoria se întinde pe 40 de hectare și PRODUCE 150.000 DE STICLE DE VIN PE AN!

    agrointeligenta.ro

    Imagini inedite cu Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu (68 de ani), la crama sa de vinuri din Drăgășani, județul Vâlcea. Cel care conduce BNR de peste 27 de ani acceptat vizita jurnaliștilor de la o publicație internațională care promovează destinații turistice inedite și, în calitate de gazdă, le-a făcut reporterilor un tur complet prin vie, prin cramă și prin pensiunea de la Casa Isărescu.

    În prezent, afacerea cu viță de vie a familiei Isărescu cuprinde 40 de hectare de plantație viticolă de unde se produc anual 150.000 de sticle de vin alb, roșu și roze. Souriurle de vin de la Casa Isărescu includ Cabernet Sauvignon, Pinot Gris, Tămâioasa Românească și varietăți locale precum Crâmpoșia și Negru de Drăgășani. Isărescu a investit și în producția de struguri de masă plantând soiul Victoria, un soi creat la Drăgășani care astăzi a ajuns să fie cultivat în întreaga lume, precum și soiul Italia. Un aspect interesant al viei lui Isărescu este că, la fel ca întreaga zonă unde este amplasată, se află sub nivelul mării, deci prezintă în sol și un strat de scoici sedimentate.

    Jurnaliștii străini au fost impresionați de crama Guvernatorului BNR pe care au descris-o ca fiind foarte modernă, cu echipamente aduse din Italia și care stălusc de curățenie. Ulterior, reporterii au făcut ți o prezentare a pensiunii de la podgorie, o veritabilă ”hacienda”.

    În prezent, afacerea cu vinuri a familiei Isărescu este condusă de fiul Guvernatorului BNR, Costin Isărescu, în vârstă de 30 de ani.

    Pentru mai multe imagini de la Casa Isărescu și pentru a citi reportajul în limba engleză, accesați: www.worlditineraries.co


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie

    Ultimele știri

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare