• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • IONICĂ NECHIFOR – DIRECTOR AL STAȚIUNII DE LA POPĂUȚI!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ionică Nechifor, cel mai cunoscut crescător de ovine din rasa Karakul a fost numit din nou la conducerea Stațiunii pentru Creşterea Ovinelor şi Caprinelor de la Popăuți, din județul Botoșani.

    Recent, a fost aprobat un plan de redresare a stațiunii care prevede și ștergerea datoriilor acumulate.

    Foto: banulbotosanean.ro

    Ionică Nechifor este și președintele Asociației Crescătorilor de Ovine Moldoovis și, totodată, Secretar general al Federației Romovis.

    Din 15 mai am cam ținut locul fostului director traian Atanasiu, care a fost în concediu medical. Din punctul meu de vedere, stațiunea a pierdut trei ani în a se dezvolta și a se relansa în activitatea de cercetare și dezvoltare a rasei karajul. Este o șansă pentru noi de a reporni totul”, a declarat presei regionale Ionică Nechifor care a preluat funcția de director interimar al Stațiunii Popăuți de la 1 septembrie. El a mai condus instituția din această poziție din iulie 2013, când a fost numit, până în toamna anului 2015.

    Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Creșterea Ovinelor și Caprinelor de la Popăuți va primi și un sprijin din partea Guvernului, ministrul Petre Daea anunțând că va șterge datoriile istorice acumulate din 2000 încoace. Aceste datorii s-ar ridica la circa 1,5 milioane de lei, potrivit noului director Ionică Nechifor.

    În luna martie, ministrul Petre Daea a vizitat ferma de ovine a lui Ionică Nechifor

    În plus, acesta a anunțat că în prezent se lucrează la documentația unui proiect de două milioane de euro pentru dotarea laboratoarelor de cercetare și a fermei stațiunii cu utilaje agricole noi. Un alt proiect evaluat la 5 milioane de euro va fi depus pentru finanțare împreună cu Stațiunea Dancu de la Iași pentru atragerea de fonduri necesare pentru construierea unei unități de procesare a laptelui de oaie și capră, la Popăuți, și procesare vacă de lapte la Iași.

    În prezent, patrimoniul Stațiunii de la Popăuți include peste 1.000 de hectare de teren arabil și pășuni. În 2014, efectivul de animale număra 1.100 de capete femele ovine karakul, 150 de capete de caprine și 750 de capete tineret ovin și caprin.

    Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Creșterea Ovinelor și Caprinelor de la Popăuți se află în subordinea Academiei de Științe Agricole și Silvice ”Gheorghe Ionescu-Șișești” (ASAS).

    Surse selective: Ziarul Evenimentul, BTonline.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură